Materiał informacyjny

Hodowla głuszców w Nadleśnictwie Wisła

Hodowla głuszców w Nadleśnictwie Wisła
Materiał informacyjny

W górskim przysiółku Jaworzynki gatunek chroniony, jakim są głuszce, odnajduje ochronę w hodowli wolierowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Wisła.

Nadmierny spadek populacji głuszców w Polsce oraz pasja do tych imponujących ptaków z rodzaju kuraków doprowadziły do powstania Wolierowej Hodowli Głuszców w 2002 roku. Współpraca z prof. dr hab. Romanem Dziedzicem i wsparcie finansowe ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwiły rozpoczęcie tego przedsięwzięcia. Jajka potrzebne do hodowli pozyskano z Białorusi zgodnie z decyzją Ministra Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze względu na niedostateczną liczebność głuszców w Polsce.

Woliera, gdzie ptaki składają jaja, stanowi imitację ich naturalnego środowiska. Jest to kluczowe dla hodowli, która jest wymagająca i trudna.

Nadleśnictwo Wisła podjęło innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne, umożliwiając stopniową adaptację przestrzeni życiowej do wieku głuszców. Woliera „rośnie” razem z pisklętami, stopniowo powiększając dla nich wybieg.

Pisklęta przygotowuje się od urodzenia do życia na wolności, ucząc je naturalnych zachowań w towarzystwie matek. Dieta ptaków dostosowuje się do pór roku, aby jak najwierniej odzwierciedlić ich naturalne potrzeby. Głuszce odżywiają się igliwiem zimą, a latem ich dieta zawiera pączki, kwiaty, borówki, łodygi i liście runa leśnego, a także białkowy pokarm pochodzenia zwierzęcego, takie jak mrówki.

Młode głuszce przenosi się we wrześniu do wolier adaptacyjnych, gdzie adaptują się przez około miesiąc, zanim zostaną wypuszczone na wolność. Od 2002 roku wypuszczono już 550 ptaków.

Aby obserwować głuszca, nie jest konieczne ingerowanie w jego spokój w dzikiej przyrodzie. Dla wszystkich odwiedzających, którzy pragną zobaczyć tego płochliwego ptaka, wybudowano dedykowaną Wolierę Pokazowa w Jaworzynce Wyrchczadeczce (Gmina Istebna). W jej wnętrzu można oglądać ptaka dzięki specjalnym lustrom weneckim, nie naruszając jego spokoju.
W 2015 roku na terenie Nadleśnictwa Wisła utworzono dwie strefy ochrony, aby chronić miejsca rozrodu i życia głuszców. Dzięki Wolierowej Hodowli Głuszców w Nadleśnictwie Wisła, populacja tych pięknych ptaków zyskuje nową nadzieję na przyszłość.

Materiał informacyjny

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.