Leszek Kalinowski

Honorowe krwiodawstwo zaczęło się od nas

Bogusława Fediuk-Pelińska z lubuskiego PCK Fot. Leszek Kalinowski Bogusława Fediuk-Pelińska z lubuskiego PCK
Leszek Kalinowski

O idei honorowego krwiodawstwa rozmawiamy z Bogusławą Fediuk - Pelińską z lubuskiego oddziału okręgowego PCK w Zielonej Górze

Honorowi dawcy krwi świętują. W tym roku wyjątkowo, bo to jubileusz 60-lecia. Ale jak to możliwe, skoro honorowe krwiodawstwo w Polsce powstało w 1958 r.?
Bo my byliśmy pierwsi. O dwa lata wyprzedziliśmy kraj. Proszę spojrzeć na czasopismo „Zdrowie” z 1956 roku. Tu jest opisane, jak to w połowie maja na wojewódzkim zjeździe PCK w Zielonej Górze 18 kierowników oddziałów powiatowych oddało bezpłatnie krew, stając się pierwszą grupą honorowych dawców.

Co ich do tego zmobilizowało?
Wiadomość, że nasze szpitale bezskutecznie walczą o krew, zarówno świeżą, jak i konserwowaną. Że województwo jest w ciężkiej sytuacji, gdyż przydziały krwi pokrywają zaledwie w 50 procentach zapotrzebowanie szpitali. Potem okazało się, że 100 podopiecznych domu dziecka w Gorzowie potrzebuje krwi, bo są wyczerpane. Uratuje ich tylko transfuzja krwi. Pierwszy na apel odpowiedział oddział PCK w Nowej Soli, potem w Żaganiu, gdzie w ciągu sześciu tygodni stacja krwiodawstwa przyjeżdżała trzykrotnie. Ważni wtedy byli dawcy, ale także ci, którzy potrafili przekonać innych, że warto jest pomagać m.in. Irena Kuć (Kuczyńska), która dziś jest członkiem honorowym PCK.

Z okazji Dni Honorowego Krwiodawstwa odbędzie się wiele uroczystości?
Jutro w Filharmonii Zielonogórskiej pojawi się ponad stu honorowych dawców krwi z całego województwa. Będą także opiekunowie szkolnych kół PCK, działacze, sponsorzy... Chcemy im wszystkim podziękować.

Kto otrzyma nagrody?
Odznaczeń i wyróżnień będzie wiele, bo wiele osób zasługuje na wdzięczność. Prezydent RP Złotym Krzyżem Zasługi nagrodził Andrzeja Białasa z Sulecho-wa i Zbigniewa Witkę z Żar. A Srebrnym Krzyżem - Zbigniewa Wańtucha z Zielonej Góry oraz Radosława Zegartowicza z Sulechowa. Krajowy Zjazd PCK_nadał Godność Członka Honorowego PCK długoletniemu kierownikowi zarządu powiatowego PCK w Krośnie Odrz. - Janowi Piwnickiemu. Uchwałą Kapituły Kryształowego Serca za wybitne zasługi w rozwoju honorowego krwiodawstwa PCK sercem tym wyróżnieni zostaną: Stanisław Gardias z Pszczewa, Marian Półtorak z Sulechowa, Władysław Rompalski z Krosna Odrzańskiego oraz Krzysztof Zemboldt z Zielonej Góry. Złotymi krzyżykami za oddanie 50 litrów krwi uhonorowani będą: Robert Fizyczak z Gubina, Janusz Garus z Zielonej Góry, Leszek Szustakowski z Żagania.
Będą też inne nagrody dla tych, którzy oddając krew ratując wielu osobom życie.

Podziękowania będą też dla tych, którzy pomagają w krzewieniu tej pięknej idei?
Minister edukacji przyznał Medal Komisji Edukacji Narodowej Arlecie Koniecznej z klubu Wiewiórka PCK przy SP-21 z Zespołu Edukacyjnego nr 3 oraz Beacie Stoncel - opiekunce szkolnego koła PCK w SP-17 w Zespole Edukacyjnym nr 2 w Zielonej Górze. Natomiast Lubuski Oddział Okręgowy PCK_przygotował podziękowania dla długoletnich wolontariuszy. Wśród nich znajdą się: Katarzyna Koch, Alicja Pieńczewska, Anna Szymendera oraz Jarosław Wicher z zielonogórskich szkół. Wiele odznaczeń wręczonych zostanie także w kolejnych dniach, m.in. 29 bm. odbędzie się uroczystość w Żarach, 10 grudnia w Przewozie, 12 grudnia w Sulechowie. 16 grudnia będzie uroczystość w największym klubie - w zielonogórskiej Nafcie.

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.