Patryk Osadnik

Hotel Silesia w Katowicach zostanie rozebrany jeszcze w tym roku. Rozbiórka potrwa kilka miesięcy

Restauracja hotelu Silesia mogła pomieścić 240 gości. Tu odbywały się niezapomniane bale Fot. Patryk Osadnik Restauracja hotelu Silesia mogła pomieścić 240 gości. Tu odbywały się niezapomniane bale
Patryk Osadnik

Jeszcze w tym roku z mapy Katowic zniknie hotel Silesia, kultowe miejsce z czasów PRL-u. Zamiast niego w centrum miasta stanie nowy hotel i dwa biurowce o wysokości około 50 metrów. Rozbiórka hotelu ma się rozpocząć w najbliższych miesiącach.

Obecnie jesteśmy na etapie poszukiwania wykonawcy prac rozbiórkowych i myślę, że w ciągu miesiąca powinniśmy go wyłonić. Później rozpocznie się sama rozbiórka, która potrwa dwa, góra trzy miesiące - informuje Ewa Łydkowska z Vastint Poland Sp. z o.o., spółki, która kupiła działki inwestycyjne o powierzchni ponad 9 tys. metrów kw. przy ul. ks. Piotra Skargi w Katowicach, na których stoi hotel Silesia.

Kultowy niegdyś hotel to dziś nikomu niepotrzebna ruina, która widokiem pustych i brudnych okien odstrasza ludzi w centrum Katowic. Obecnie budynek jest już odcięty od wszystkich instalacji, a powyżej czwartego piętra rozebrano część balustrad i podłóg. Pierwsze prace związane z wyburzaniem budynku powinny ruszyć w najbliższych miesiącach i zakończyć się przed jesienią.

Rozbiórka będzie postępowała kondygnacja po kondygnacji i - jak zapowiada inwestor - będzie prowadzona bez uciążliwości dla sąsiadów i środowiska. To oznacza, że wbrew domysłom, nie będziemy obserwowali w centrum Katowic widowiskowego wysadzenia hotelu Silesia w powietrze.

Co powstanie w miejscu hotelu Silesia? - Planujemy postawić w tym miejscu dwa budynki biurowe oraz hotel. Cała zabudowa będzie miała około 30 tys. metrów kwadratowych i 50 metrów wysokości - informuje Ewa Łydkowska.

Nowe obiekty mają stanąć na miejscu wysłużonego hotelu Silesia w 2022 roku.

Co ciekawe, inwestor zamierza ponownie wykorzystać nawet 70 proc. materiałów z rozbiórki do wybudowania nowych biurowców i hotelu. Chodzi tutaj nie tylko o oszczędności, ale przede wszystkim o jak najbardziej ekonomiczne i ekologiczne przeprowadzenie budowy. Materiały trafią do recyklingu, a firma do prowadzenia prac będzie wykorzystywała lokalne materiały, żeby niepotrzebnie nie przywozić ich na miejsce z drugiego końca Polski.

Perła architektury w centrum światowego miasta
Hotel Silesia został otwarty 4 maja 1971 roku. Był on częścią planu zapoczątkowanego w latach 60. XX wieku, który zakładał stworzenie z Katowic nowoczesnego, światowego miasta na miarę swoich czasów. Teren wzdłuż alei Korfantego, która była wówczas ul. Armii Czerwonej, miał stać się reprezentacyjną częścią miasta i tu właśnie stanął hotel Silesia. Na parterze znajdowała się restauracja, a także dwie sale konferencyjne. W późniejszych latach od strony dzisiejszej ul. Piotra Skargi otwarto Pewex, na terenie hotelu działała także kawiarnia, z której chętnie korzystali na co dzień mieszkańcy Katowic. Hotel Silesia zamknięto w 2006 roku. Później pierwsze trzy piętra budynku wykorzystywano jeszcze jako pomieszczenia biurowe przy budowie Centrum Handlowego Supersam. Od kiedy opuścili go robotnicy, hotel stoi pusty.

Patryk Osadnik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.