Hurtowa publikacja wyroków trybunału

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Leszek Rudziński

Hurtowa publikacja wyroków trybunału

Leszek Rudziński

Nowa ustawa o TK weszła we wtorek, 16 sierpnia, w życie, a wraz z nią w Dzienniku Ustaw pojawiły się wyroki.

Obecna ustawa o Trybunale Konstytucyjnym ma zastąpić dotychczasową ustawę z 15 czerwca. Wraz z wejściem w życie noweli zostało opublikowanych w sumie 21 wyroków trybunału – 18 w Dzienniku Ustaw i 3 w Monitorze Polskim. Zgodnie zapisami nowej ustawy (art. 89) nie zostaną ogłoszone wyroki dotyczące aktów już nieobowiązujących i tych wydanych po 20 lipca br.
Profesor Marek Chmaj, konstytucjonalista z Uniwersytetu SWPS, podkreśla w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press, że zgodnie z konstytucją orzeczenia TK podlegają obowiązkowej publikacji, a rząd odmawiał jej zupełnie bezpodstawnie przez parę miesięcy.

– Metodą na wybrnięcie z sytuacji, którą rząd sam stworzył, najpierw miała być nowelizacja ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych [przepisów zawierających normy prawne – red.], ale gdy to zostało skrytykowane, rząd wymyślił przepis przejściowy, czyli art. 89 ustawy o TK – mówi Chmaj.

Konstytucjonalista przypomina, że trybunał ten przepis w wyroku z 11 sierpnia uznał za niekonstytucyjny. – Rząd jednak wykorzystał ten pretekst i szybko opublikował wyroki TK, które zapadły przed 22 lipca, ale z wyłączeniem wyroku z 9 marca – tłumaczy Chmaj.

– Z jednej strony, rząd podkreślał, że wyroki, które zapadły po 9 marca, to nie są wyroki, tylko opinie, które zapadają przy kawie i ciasteczkach, a teraz nagle uznał, że te wyroki były jednak wyrokami i postawił je opublikować – dodał.
W ubiegłym tygodniu sędziowie TK orzekli, że zapis przewidujący ogłoszenie tylko części wyroków jest niezgodny z konstytucją.
W odpowiedzi PiS oznajmił, że nie opublikuje ostatniego wyroku trybunału. Profesor Chmaj podkreśla, że w ostatnim wyroku TK nie było żadnych nieprawidłowości i orzekał on tylko w kwestii tych przepisów, o których mógł orzekać na posiedzeniu niejawnym.

– Poza tym ten wyrok niczym nie różni się od poprzednich wyroków, które zapadły po 9 marca, bo zapadł na podstawie tych samych przepisów. Po raz kolejny rząd chce sobie wybierać te wyroki, które publikuje, i te, których nie publikuje. A konstytucja na to nie pozwala – kończy Chmaj.

Autor: Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.