Huta Częstochowa wciąż niepewna przyszłości. Szukanie inwestora

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

Huta Częstochowa wciąż niepewna przyszłości. Szukanie inwestora

janusz strzelczyk

Przyszłość ISD Huty Częstochowa wciąż jest bardzo niepewna. Nie ma odzewu ze strony Greybull Capital LLP, który zgłaszał gotowość do zakupu częstochowskiego przedsiębiorstwa.

Sytuacja jest trudna -mówi Włodzimierz Seifryd, przewodniczący Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w ISD Hucie Częstochowa.

- Mamy sygnały, że Greybull Capitol LLP nie podjął konkretnych rozmów z bankami. Natomiast informacja, że jest inny, potencjalny inwestor jest niepewna. Nikogo w hucie nie było.

Zaniepokojeni związkowcy (w hucie działa sześć związków zawodowych) napisali list do prezesa Greybull Capitol LLP Daniela Goldsteina.

Czytamy w nim: "Pozyskaliśmy informację, że Greybull Capitol LLP zdecydował się wycofać z transakcji przejęcia ISD Huta Częstochowa sp. z o.o. W dniu 3 lipca po zorganizowanej przez związki zawodowe pikiecie przed Bankiem PKO BP S.A. w Warszawie, Banki zdecydowały się przyjąć ofertę Greybull Capital LLP i wyraziły oficjalną zgodę na pre-pack , zapraszając Państwa do negocjacji i finalizacji transakcji. Czujemy się mocno zdezorientowani gdyż zużyliśmy ogrom energii i pracy by pomóc Państwu w komunikacji z Bankami i nie rozumiemy zaistniałej sytuacji".

Odpowiedzi nie dostali.

W zeszłym tygodniu Zarząd ISD Polska poinformował, że jest gotowy zmienić złożony wniosek o upadłość na wniosek o upadłość z opcją pre-pack, czyli o tzw. upadłość przygotowaną. Pozwala to na sprzedaż wnioskującego o upadłość przedsiębiorstwa wskazanemu we wniosku nabywcy, z pominięciem uciążliwego, kosztownego i długotrwałego postępowania upadłościowego.

Wydawało się, że jedyny chętny do kupienia częstochowskiej huty - Greybull Capital LLP, może już to zrobić. Bank PKO BP zgodził się na tę transakcję.

Widmo upadłości wisi nad hutą od maja 2019. Produkcja została wstrzymana. Pracownicy zostali wysłani na urlopy lub postojowe. Z 1235 osób pracuje 159, zabezpieczających bieżące funkcje firmy. Na postojowym pracownicy dostają 60-70 procent wynagrodzenia.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.