Huta w Dąbrowie bez remontu wielkiego pieca. Co z hutnikami?

Czytaj dalej
Fot. arc.polskapress
Piotr Sobierajski

Huta w Dąbrowie bez remontu wielkiego pieca. Co z hutnikami?

Piotr Sobierajski

ArcelorMittal Poland najprawdopodobniej nie zdecyduje się na generalny remont wielkiego pieca w Dąbrowie Górniczej. Tak wynika z informacji uzyskanych przez działającą w firmie Solidarność.

To oznacza, zdaniem związkowców, ryzyko utraty nawet kilku tysięcy miejsc pracy oraz ogromne kłopoty dla innych zakładów przemysłowych zaopatrujących się w stal w AMP. Niepokojem napawa ich zwłaszcza zakup przez stalowego giganta huty Ilva we Włoszech. Szefostwo ArcelorMittal Poland zaprzecza jednak, by zakup huty we Włoszech miał wpływ na stan zatrudnienia w dąbrowskim oddziale i na ograniczenie procesu inwestycyjnego w Polsce.

Wielki piec nr 2 w obecnym stanie technicznym może funkcjonować, zdaniem związkowców, jedynie do połowy 2018 r. O konieczności jego gruntownego remontu mówi się od lat. Zarząd ArcelorMittal Poland poinformował związki zawodowe działające w spółce, że zamiast kapitalnego remontu, przeprowadzi częściową modernizację, która przedłuży funkcjonowanie pieca o 2 do 5 lat.

- Dla pracowników to bardzo zła wiadomość. Jeśli po tym okresie piec miałby zostać wygaszony, pracę stracą nie tylko osoby zatrudnione bezpośrednio przy jego obsłudze - mówi Jerzy Goiński, przewodniczący Solidarności w dąbrowskim oddziale AMP. - Likwidacji ulegną też miejsca pracy przy instalacjach powiązanych z wielkim piecem oraz w firmach zewnętrznych, działających na rzecz AMP. Łącznie to kilka tysięcy miejsc pracy - dodaje.

Jak podkreśla, coraz bardziej realna groźba wygaszenia wielkiego pieca nr 2 stanowi też poważny kłopot dla innych zakładów z branży hutniczej w naszym regionie oraz dla całego polskiego przemysłu. - Zmniejszenie produkcji stali w Dąbrowie może spowodować problemy z dostarczeniem wsadu dla innych hut. Pod znakiem zapytania stanie np. promowany przez rząd projekt powołania Śląskich Hut Stali, które byłyby w zasadzie skazane na wsad pochodzący z naszej huty - wskazuje Goiński.

Winne nowe regulacje prawne i zakup huty?

Jedną z głównych przyczyn rezygnacji AMP z inwestycji w generalny remont wielkiego pieca w Dąbrowie, jest zdaniem związkowców, procedowana reforma unijnego systemu handlu upra-wnieniami do emisji CO2 (ETS) w kształcie niekorzystnym dla przemysłu energochłonnego. Nowe regulacje zmuszą przemysł energochłonny do kupowania uprawnień na giełdzie, a z drugiej strony podniosą kilkakrotnie cenę tych uprawnień. Oba te elementy spowodują wzrost kosztów funkcjonowania dla branży hutniczej i spadek konkurencyjności europejskich hut wobec zakładów spoza Unii Europejskiej, gdzie nie obowiązują żadne obostrzenia dotyczące emisji gazów cieplarnianych.

W dalszej części:

 • Co firma ArcelorMittal mówi o informacjach Solidarności
 • Dlaczego decyzja o remoncie jest tak trudna
 • Ile pieców jest obecnie w dawnej Hucie Katowice
Pozostało jeszcze 57% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Piotr Sobierajski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.