I co z tego, że lato. Pociągiem do Wisły nie dojedziesz przez remonty wiaduktów

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Szymczyk
Jacek Drost

I co z tego, że lato. Pociągiem do Wisły nie dojedziesz przez remonty wiaduktów

Jacek Drost

Sezon w pełni, a pociągi nie jadą. To kolejarzy wymyślili, że najlepszy czas na remont torów w Beskidach to wakacje. Od czwartku nie dojedziemy pociągiem do Wisły.

Pociągiem do Wisły nie dojedziemy

Remontowanie wiaduktów w środku sezonu turystycznego to totalne nieporozumienie. Nikt z nami tego nie konsultował, o wszystkim dowiedzieliśmy się przez przypadek. To dla mnie zupełnie niezrozumiałe. Generalnie wygląda to tak, że każdy sobie rzepkę skrobie - tak burmistrz Wisły Tomasz Bujok komentuje rozpoczynający się właśnie remont dwóch wiaduktów kolejowych pomiędzy Wisłą Obłaziec a Wisłą Uzdrowisko. Burmistrz ma świadomość, że taka inwestycja w środku lata dla turystycznej miejscowości oznacza ogromne problemy - nie tylko dla ludzi chcących wybrać się na wakacje do Wisły, ale np. także rowerzystów, gdyż z powodu remontu konieczne było zamknięcie ścieżki rowerowej przebiegającej w pobliżu.

Jerzy Gościński, redaktor naczelny portalu silesiainfotransport.pl również zwraca uwagę, że remont wiaduktów był potrzebny, bo z powodu ich stanu technicznego na tym odcinku pociągi jeździły bardzo wolno, z prędkością ledwie kilku kilometrów na godzinę, ale mógł zostać przeprowadzony w zupełnie innym terminie, niekoniecznie w środku sezonu turystycznego.

Koleje Śląskie obsługujące tą linię poinformowały, że w związku z prowadzonym remontem od 20 lipca, zostanie prowadzona zastępcza komunikacja publiczna.

- Koleje Śląskie muszą się dostosować do prac remontowo-modernizacyjnych prowadzonych przez Polskie Linie Kolejowe, które wprowadziły zamknięcie ruchu na odcinku od Wisły Obłaziec aż do Wisły Głębce. Za wszystkie nasze pociągi na tym odcinku będą wprowadzone autobusy zastępcze - poinformowała „Dziennik Zachodni” Magdalena Iwańska z biura prasowego Kolei Śląskich.

Zapewniła, że autobusy będą czekały na podróżnych w pobliżu stacji kolejowych.

Mimo długiego czasu przejazdu, wielu turystów ze Śląska i Zagłębia do Wisły dociera właśnie pociągiem. Dlatego remont w środku wakacji spowoduje sporo

- Trzeba się jednak liczyć z tym, że taki autobus zastępczy jedzie troszkę dłużej niż pociąg. Jeśli pociąg przyjeżdżał do Wisły Uzdrowisko o określonej godzinie, to autobus zastępczy jest bardziej uzależniony od tego jaki ruch jest na drodze (w weekendy korki na głównej drodze przez Wisłę to praktycznie normalna - red.) i może przyjechać nieco później, zwłaszcza że prędkość autobusu jest niższa niż możliwości pociągu - podkreśliła Magdalena Iwańska.

Koleje Śląskie zapowiadają, że wszystkie pociągi kursujące na linii Katowice - Wisła będą dojeżdżać do Wisły Obłaziec z wyjątkiem dwóch kursów, gdzie stacją przesiadkową będzie stacja w Ustroniu Polanie i to stamtąd autobusy zastępcze zawiozą podróżnych do Wisły Głębce. W drugą stronę będzie dokładnie tak samo - autobusy zastępcze z Wisły Głębce zawiozą podróżnych do Wisły Obłaziec, gdzie na podróżnych będzie czekał pociąg, który zawiezie ich do Katowic.

W dni robocze takich kursów (z Katowic do Wisły i z powrotem) jest 12. W weekendy pociągi cieszą się sporą popularnością, jeździ nimi od 200 do 400 pasażerów. Utrudnienia mają potrwać do 2 września, ale - jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy - prace będą prowadzone do końca roku, kiedy wejdzie w życie nowy rozkład jazdy.

- Jako Koleje Śląskie mamy świadomość, że te prace poprawią komfort podróżowania, ale ubolewamy nad faktem, że akurat w szczycie sezonu takie prace będą wykonywane, bo wiemy że ta linia jest bardzo popularna wśród podróżnych, a komunikacja zastępcza nie wpływa dobrze na ruch turystyczny - zauważa Magdalena Iwańska.

Tomasz Bujok podkreśla, że kiedy w poprzednich latach remontowano drogi w Wiśle, także w środku sezonu, to mieli możliwość przygotować się do tych zmian i w efekcie większych problemów komunikacyjnych nie było. Teraz zostali zaskoczeni tą inwestycją.

Wczoraj nie udało nam się uzyskać stanowiska PKP Polskie Linie Kolejowe na temat tej inwestycji.

Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.