Idą wybory: PSL obiecuje metro Zgierz - Pabianice

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Szymczak
Marcin Darda

Idą wybory: PSL obiecuje metro Zgierz - Pabianice

Marcin Darda

Rozmowa Z Dariuszem Klimczakiem, wiceprezesem PSL, o ofercie wyborczej ludowców, rozmawia Marcin Darda.

Metro w każdej aglomeracji powyżej miliona mieszkańców, kino w każdej małej gminie - macie rozmach w obietnicach przed wyborami samorządowymi.

Program nosi nazwę Rzeczpospolita Samorządowa i jest nie tylko ofertą wyborczą, ale nową koncepcją ustrojową naszego państwa. Łódzkie metro wedle naszego pomysłu powinno przebiegać od Zgierza do Pabianic. Skoro londyńskie metro powstało w XIX w., to dlaczego my mamy go nie mieć w XXI w.? W Drzewicy małe kino przyciąga 15 tys. widzów rocznie, a w Koluszkach trzeba rezerwować bilety na kilka dni przed seansem. Trzeba na takie projekty stawiać, bo to konkurencja dla drogich multipleksów. A nasz program to po prostu samo życie.

Metro ze Zgierza do Pabianic? Nie boi się Pan posądzeń o szaleństwo? Skąd pieniądze na te wszystkie metra i kina? Jaki koszt?

Trudno to wszystko wyliczyć co do złotówki, jak choćby to metro czy - niebawem zaprezentujemy to w programie dla województwa łódzkiego - budowę trzeciego pasa autostrady do Warszawy. Wszyscy o tym trzecim pasie mówią, pewnie sfinansuje to państwo, jednak masę rzeczy samorząd musi wycisnąć z rządu i Unii Europejskiej. Metro jest do wynegocjowania w przyszłej perspektywie z Komisją Europejską. Tak jak olbrzymi zakres rewitalizacji wynegocjowała prezydent Hanna Zdanowska dla Łodzi, tak my chcemy wynegocjować na przykład metro.

Osiem lat współrządziliście Polską z PO. Dlaczego wtedy nie powstały metra i kina?

Ale powstały rzeczy podstawowe: autostrady, ścieżki rowerowe, wyremontowano wiele dróg, chodników - po prostu podstawa. Jak jest podstawa, trzeba przedstawiać śmielsze projekty cywilizacyjne. A pieniądze? Pieniądze się znajdą, to jest tylko kwestia inwencji.

A moim zdaniem ścigacie się z PiS na obietnice. W 2015 r. obiecali dużo i wygrali.

Z PiS nie chcemy mieć nic wspólnego, nie chcemy się ścigać. Jak oni obiecują pióro, to my tablet. Porównania z PiS to dla nas wstyd.

Marcin Darda

Dziennikarz Dziennika Łódzkiego. Najważniejsze informacje ze świata polityki, samorządów i partii politycznych Łodzi i regionu łódzkiego. Informacje zdobywam sam, zazwyczaj takie, którymi władza nie chciałaby się chwalić na konferencjach prasowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.