Anna Zielonka-Hałczyńska

Idą z Zagłębia na Jasną Górę. Wyruszyła pielgrzymka z Jaworzna i Będzina

Idą z Zagłębia na Jasną Górę. Wyruszyła pielgrzymka z Jaworzna i Będzina
Anna Zielonka-Hałczyńska

Ponad 120 pielgrzymów z Jaworzna rozpoczęło wczoraj marsz w stronę Częstochowy. Dziś dołączą do większej pielgrzymki, tzw. olkuskiej. Z Będzina wczoraj marsz na Jasną Górę rozpoczęła grupa, która skupia mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego.

Ponad 120 pielgrzymów z Jaworzna, tworzących grupę złotą, wyruszyło wczoraj tuż po godz. 8.00 na Jasną Górę. Podobnie zrobili pątnicy z miast Zagłębia Dąbrowskiego, którzy utworzyli grupę zielono-czarną i rozpoczęli marsz z Będzina. Obie są częścią diecezjalnej pielgrzymki młodzieżowej, zwanej olkuską, której główna odsłona rozpoczyna się właśnie dzisiaj w Olkuszu, a złoży się na nią 10 grup z obszaru, zarządzanego przez kurię w Sosnowcu.

Wędrówka na Jasną Górę potrwa do niedzieli. Trasa wiedzie Szlakiem Orlich Gniazd, m.in. przez Jaroszowiec, Kwaśniów Górny, Podzamcze, okolice Mirowa i Złoty Potok, Joachimów. 13 sierpnia pielgrzymi uklękną przez cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej i wezmą udział w mszy św. o godz. 19.00 na wałach, którą odprawi ks. bp Grzegorz Kaszak, ordynariusz diecezji sosnowieckiej.

- Wybrałem się na pielgrzymkę już po raz drugi. Idę w swojej prywatnej intencji, której nie chcę zdradzać, a która jest dla mnie ważna - przyznaje Artur Gołębiowski. Na poprzedniej pątniczej wędrówce był dwa lata temu. W tym roku znów poczuł potrzebę wejścia na pielgrzymi szlak. - Pielgrzymka ma w sobie coś takiego, że chce się na nią wracać. Najfajniejsza jest atmosfera, ludzie -dodaje.

Jak przyznaje, również po zakończeniu pielgrzymki, kontakty są podtrzymywane, zawiązują się przyjaźnie.

Pielgrzymka olkuska to z kolei część jeszcze większego przedsięwzięcia, jakim jest XVI Sosnowiecka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, na którą składają się też inne tegoroczne wędrówki: od 17 do 19 sierpnia (wolbromska), od 23 do 25 sierpnia (zagłębiowska), od 24 do 25 sierpnia (Piesza Pielgrzymka Parafii Targoszyce i Siewierska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę) oraz od 3 do 8 września (jaworznicka).

W tym roku hasłem pielgrzymów jest „Idźcie i głoście”. Konferencje wygłosi ks. Mirosław Tosza. ze Wspólnoty Betlejem. Młodzieżowa Pielgrzymka z Jaworzna na Jasną Górę odbywa się po raz dziewiętnasty. Biorą w niej udział osoby w różnym wieku.

Anna Zielonka-Hałczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.