Idealna karma dla zwierzaka. Jak ją wybrać?

Czytaj dalej
Fot. istockphoto
Magda Weidner

Idealna karma dla zwierzaka. Jak ją wybrać?

Magda Weidner

Anna Jastrzębska, lekarz weterynarii podpowiada, na co zwrócić uwagę wybierając pokarm.

Jak wybrać dobrą karmę dla naszego psa i kota? Pierwsza rzecz, o której musimy pamiętać to to, że nasze zwierzaki są mięsożercami, a lakoniczny opis „białko” wcale nie musi oznaczać białka zwierzęcego. A wielki napis na opakowaniu „karma z łososiem i ryżem” wcale nie musi oznaczać, że są to dwa główne składniki pokarmu. I co robić w takiej chwili? Trudne pytanie.

Przede wszystkim dokładnie i świadomie czytać etykiety. Szukać mięsa, określonego konkretnym gatunkiem. Przyglądać się kolejności produktów w składzie karmy. Jeżeli coś jest na pierwszym miejscu, oznacza to, że danego produktu w karmie jest najwięcej. Tu jednak możemy zostać nieco oszukani. Producenci karm lubią rozbijać produkty na drobne i mamy w składzie brązowy ryż, biały ryż i otręby ryżowe... a po zsumowaniu procentowego udziału, wyjdzie nam karma o wysokiej zawartości ryżu a nie mięsa, które zostało wymienione na pierwszym miejscu.

Czego mamy unikać? Sztucznych barwników (kolorowe kuleczki), substancji słodzących, substancji konserwujących, a także „mięsa i tłuszczy pochodzenia nieznanego”. To może oznaczać wszystko. Jeżeli byłyby to składniki cenne, producent karmy opisałby je szczegółowo.

Cennym składnikiem karm są warzywa i owoce, jeżeli karma je zawiera, jest to na plus. Jeżeli nie mamy ochoty analizować składu karm, to spójrzmy na cenę. Nie ma co się oszukiwać, 5 kg dobrej jakościowo karmy nie może kosztować 15 zł. Zwróćmy też uwagę na napis, czy jest to karma Premium lub SuperPremium. Niekiedy są to hasła nadużywane, ale są jakąś wskazówką.
Przy wyborze karmy musimy brać również pod uwagę wiek oraz kondycję naszego zwierzaka. Czy jest to zwierzę otyłe, a spacer długi w lesie jest rzadkością czy też jest kotem polującym i spędzającym całe dnie i noce na wędrówkach.

Ważne jest patrzenie na kondycję naszego zwierzaka na danej karmie. Czy ma lśniącą sierść, nie ma problemów z przewodem pokarmowym, czy nie tyje nadmiernie/chudnie. Czy nie pije nadmiernie wody (niektóre tańsze karmy są bogate w sól). Nasze obserwacje w tym względzie są bezcenne.

Masz problem ze swoim pupilem? Chcesz zadać pytanie naszemu specjaliście? Napisz do nas na mail: [email protected]

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.