Idziesz w góry? Pilnuj butów, bo kradną!

Czytaj dalej
Fot. ARC
Jacek Drost

Idziesz w góry? Pilnuj butów, bo kradną!

Jacek Drost

Uwaga, turyści! W schroniskach w Beskidzie Żywieckim doszło do kradzieży drogich butów do trekkingu. Okradzeni turyści musieli schodzić boso lub w klapkach. Sprawą zajęła się policja.

Kradzieże sprzętu narciarskiego – butów, nart, gogli czy kasków – zdarzały się już w Beskidach, a policja apelowała do narciarzy o ostrożność. Ale żeby kraść buty trekkingowe? Tymczasem kilka takich przypadków miało miejsce w ostatnim czasie w beskidzkich schroniskach.

– Generalnie w góry chodzą ludzie pozytywnie nastawieni do życia i innych, ale chyba ktoś wyczuł, że jest okazja i bez skrupułów ją wykorzystał – wszedł nad ranem i ukradł turystom buty. U nas zginęło siedem par. Na pewno nie była to jedna osoba, bo skoro zginęły buty także w innych schroniskach, to musiało to być bardziej zorganizowane - stwierdził Mateusz Kreczmer prowadzący bacówkę PTTK na Krawcowym Wierchu w Beskidzie Żywieckim.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że jeśli idziemy w góry, to tam ze strony innych ludzi raczej nie grozi nam nic złego, a niepisane zasady panujące wśród turystów, jak na przykład pozdrawianie się na szlaku, możliwość otrzymania w schronisku darmowego wrzątku czy tzw. spanie na glebie, dodają górskim wyprawom niepowtarzalnego klimatu.

Niestety, kradzieże drogich butów do trekkingu, do jakich doszło w schroniskach w Beskidzie Żywieckim, mogą mocno podkopać ten nieco wyidealizowany obraz. –To świadczy o nas. Tracimy na tym – podkreśla Mateusz Kreczmer.

W dalszej części:

 • Czy wcześniej w górach zdarzały się kradzieże
 • Gdzie turyści zostawili buty
 • Ile par butów i z których schronisk zginęło
Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.