IEM 2015 Katowice: Tłumy! W Spodku i MCK trwa Intel Extreme Masters 2015 [ZDJĘCIA + WIDEO]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Justyna Przybytek

IEM 2015 Katowice: Tłumy! W Spodku i MCK trwa Intel Extreme Masters 2015 [ZDJĘCIA + WIDEO]

Justyna Przybytek

IEM 2015 Katowice: Katowice stały się stolicą e-sportu. Do niedzieli w Spodku i MCK trwa Intel Extreme Masters 2015. W tym sezonie IEM odbywało się m.in. w Kolonii i Szanghaju, nad Rawą grają trzeci rok z rzędu. ZOBACZ ZDJĘCIA + POZNAJ PROGRAM IEM 2015 KATOWICE ESL KATOWICE

WIĘCEJ O IEM 2015 KATOWICE:
IEM 2015 Katowice: Cosplay. Zobacz, jak przebrani są fani gier [IEM COSPLAY]
[a]https://dziennikzachodni.pl/iem-2015-katowice-w-mck-tlumy-jedni-graja-inni-robia-selfie-zdjecia-wideo/ar/3785899

IEM 2015 Katowice: Tłumy kibiców! W Spodku i MCK trwa Intel Extreme Masters 2015 [ZDJĘCIA]

IEM 2015 Katowice: Z przymrużeniem oka spoglądacie na to, co od czwartku dzieje się w Katowicach? Że gry komputerowe, że rozrywka byle jaka, z niższej półki i dla komputerowych maniaków? Nic bardziej mylnego. Owszem, średnia wieku w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym podczas Intel Extreme Masters sięga lat kilkunastu, ale nie brakuje tu też 20- i 30-latków pod krawatem. Fani przyjechali z całej Polski, ale i z zagranicy. Wszystkim im udziela się podobne podekscytowanie.

ZOBACZ KONIECZNIE:
IEM KATOWICE 2015 ZOBACZ, CO DZIEJE SIĘ W SPODKU

Gra - dosłownie - idzie o wielkie pieniądze: pula nagród dla zwycięzców w rozgrywkach w Starcrafta II, Counter-Strike'a 1.6 czy League of Legends wynosi 2 miliony złotych. O te pieniądze walczy światowa czołówka zawodników e-sportu, którzy zjechali do Katowic. Wśród nich są Koreańczycy, Amerykanie i gracze z Europy Zachodniej. Profesjonaliści.

- Ci najlepsi żyją z grania, to po prostu ich praca. Miesięczne kontrakty zaczynają się od około 2000 euro, do tego dochodzą wygrane z zawodów i turniejów - tłumaczy Adrian Kostrzębski, rzecznik ESL.

Jeśli jeszcze powątpiewacie w powagę tego, co dzieje się w Katowicach, dodajmy, że przed telewizorami imprezę śledzą miliony: turniej transmitowany jest do wszystkich tych krajów, w których jest dostęp do internetu. Szczęśliwi jednak ci, którym udało się wczoraj wejść do Spodka. Wielu fanów na placu przed Spodkiem pojawiło się już bladym świtem. O godz. 10, gdy zaczął się drugi dzień IEM, plac był pełen. Tłumy w ciągu dwóch godzin nieco się przerzedziły, ale na placu pojawiali się kolejni fani, więc kolejka była imponująca. Z Wrocławia na IEM do Katowic przyjechali Monika, Tomek i Rafał. Na imprezie są po raz pierwszy.

- Na pewno spędzimy tu cały dzień, jest całkiem sympatycznie - oceniała Monika.
Graczem jest z kolei Michał z Tarnowski Gór. Marzy o zawodowstwie. - Na razie traktuję granie jako relaks - mówił.

Powiedzieli:

Adrian Kostrzębski, ESL Polska:
Intel Extreme Masters to dla Katowic świetna promocja na arenie międzynarodowej. Przyjeżdżają gracze z całego świata, transmisja telewizyjna dostępna jest we wszystkich krajach podłączonych do internetu. Katowice są wymieniane na jednej linii z takimi miastami jak San Jose, Szanghaj czy Kolonia, gdzie IEM gościł w tym sezonie. My, dzięki udostępnieniu MCK, możemy organizować wydarzenie dwa razy większe niż w poprzednich latach, ale i tak sądzę, że miejsca mamy za mało.

Janusz Nowak, szef Convention Bureau, referatu Urzędu Miasta Katowice, który zajmuje się pozyskiwaniem imprez dla Międzynarodowego Centrum Kongresowego:
MCK debiutuje podczas IEM.Jesteśmy po pierwszym dniu zamkniętym, odwiedzających było mniej niż wczoraj, a dziś będzie mniej niż jutro i pojutrze. Pod względem logistycznym i administracyjnym wydarzenie przebiega bardzo sprawnie. Zarówno organizator, jak i współpracujący z nim katowicki MOSiR stanęli na wysokości zadania.(LOTA)

Counter-Strike

Jedna z najbardziej znanych gier z gatunku first-person shooter. Wśród jej miłośników często nazywana skrótowo CS.

Gra powstała już w 1999 r. i aż do dzisiaj ma bardzo duże grono wielbicieli. To rzadkość, żeby gra cieszyła się tak długo niezmienną popularnością. Fabuła gry oparta jest o walkę terrorystów z antyterrorystami. W grze wybieramy postać i frakcję, którą później sterujemy w czasie rozgrywki. Wraz z innymi graczami w sieci reprezentuje naszą grupę, starając się zlikwidować jak największą liczbę przeciwników. Jednym z elementów gry jest zdobywanie pieniędzy, za które później kupujemy coraz to nowszą broń. Gra toczy się na różnych mapach.

Na każdej z nich znajduje się jednak tak zwany "bomb site" - jest to najważniejsze miejsce w grze. W miejscu tym - w zależności od strony, którą reprezentujemy - zadaniem gracza jest podłożenie bomby bądź jej rozbrojenie. Gra od samego początku została stworzona do rozgrywki typu multiplayer, czyli wieloosobowej. Dopiero po czasie, kiedy gra stała się bardziej popularna, stworzono boty (program, który zastępuje czynności człowieka w grach i programach). Szczególnie znani i cenieni w CS-a są gracze z Polski. Stanowimy światową czołówkę w jej rozgrywkach.

League of Legends

Codziennie kilkadziesiąt milionów osób na świecie spędza wolny czas przy grze League of Legends.
Jest to jedna z najbardziej popularnych darmowych gier na świecie. Z danych zaprezentowanych w zeszłym roku przez CD-Action wynika, że średnio dziennie w LoL-a gra 27 mln graczy. Gra została wydana w 2009 r., a już w 2013 r. została oficjalnie uznana w Stanach Zjednoczonych za pełnoprawny sport. W trakcie rozgrywki każdy z graczy ma możliwość poprowadzenia rozgrywki w kilku trybach. Poszczególne tryby gry różnią się szczegółami.

Głównym zadaniem w trakcie gry jest walka kilkuosobowych grup przeciwko sobie .Gra w LoL-a oparta jest na krótkich sesjach. Dopasowanie graczy ma miejsce przez nieoficjalny ranking. Gracze wybierają swojego bohatera, którego później mogą sprawdzić na jednym z Fields of Justice (tak w grze nazwane są dostępne mapy). Pierwszy turniej LoL-a odbył się w 2011 r., jednak w 2013 r. ruszyły już na stałe rozgrywki Championships Series. Zawody te odbywają się na terenie Ameryki Północnej i Europy, a system rozgrywek opiera się o odmianę trybu pucharowego, czyli playoffy.

Starcraft II

W Stracrafcie naprzeciwko siebie stają w szrankach trzy galaktyczne rasy: terannie, zergowie i protossi.

Pierwsza edycja gry wydana została w 1998 r. w nakładzie prawie 10 mln egzemplarzy (razem z dodatkiem), co czyni ją jedną z najlepiej sprzedających się gier komputerowych na świecie - została uznana za jedną z 100 najlepszych w historii. Na drugą jej część gracze wyczekiwali aż 12 lat. Stracraft jest grą strategiczną czasu rzeczywistego z elementami gry zręcznościowej. Gra wydawana jest przez jedno z najbardziej znanych i dochodowych studiów gier na świecie, chodzi tu oczywiście o Blizzard Entertainment.

W trakcie rozgrywki gracz wybiera jedną z ras, którą ma później zamiar sterować. Każda z nacji ma różne zdolności. Głównym zadaniem w trakcie gry jest zdobywanie zasobów, dzięki którym możemy budować rozmaite budynki, rozwijać armię. W grze rozbudowujemy również skille (umiejętności) naszych bohaterów. Gra została tak stworzona, że istnieje w niej możliwość rozegrania kampanii. Twórcy stworzyli specjalny scenariusz, dzięki któremu gracz może rozgrywać sam misję przeciwko komputerowi. W trakcie zawodów gracze próbują się nawzajem wyeliminować. Gra cieszy się szczególnie dużą popularnością w Korei Południowej.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.