Ikea w Zabrzu. Będzie to raczej miasteczko niż centrum handlowe

Czytaj dalej
Maria Olecha-Lisiecka

Ikea w Zabrzu. Będzie to raczej miasteczko niż centrum handlowe

Maria Olecha-Lisiecka

Ikea w Zabrzu ma być gotowa w roku 2019. Prócz marketu z meblami, będzie tu np. ogród, amfiteatr i miejsce na grilla.

900 milionów euro - tyle prawdopodobnie zarobiła Ikea sprzedając 25 parków handlowych w Europie. Kupił je fundusz inwestycyjny Pradera. Szwedzki koncern umowę sprzedaży podpisał 7 marca. W ten sposób Ikea rozpoczęła nowy rozdział w swojej historii. Rozdział pod tytułem centra handlowe Ikea. Pierwsze takie centrum handlowe w Polsce powstanie na Śląsku, w Zabrzu, w dzielnicy Zaborze.

To kluczowa inwestycja dla spółki Ikea Centres. Na budowę centrum handlowego w Zabrzu szwedzki koncern planuje wydać ok. 150 milionów euro.

Działka kupiona trzy lata temu

Inwestorem jest spółka Ikea Centres, która kupiła działkę od miasta w czerwcu 2014 roku. Zapłaciła za nią 22 miliony złotych. To największa transakcja dotycząca nieruchomości w historii Zabrza.

Ikea Centres to globalna spółka, należąca do Grupy Ikea. Jest deweloperem i zarządcą obiektów handlowych. Jest obecna w Chinach, Europie oraz Rosji. Zarządza 40 centrami handlowymi. W planach jest 20 nowych projektów. Rocznie jej obiekty odwiedza 450 milionów osób. Centra handlowe należące do spółki działają pod różnymi markami, np. Mega w Rosji czy Livat w Chinach. W Polsce Ikea Centres to: Aleja Bielany we Wrocławiu, Wola Park w Warszawie, Matarnia Park Handlowy w Gdańsku, Port Łódź i Lublin Shopping Centre. Zabrzańska Ikea będzie szóstym sklepem w Polsce zarządzanym przez tę spółkę. Z kolei Grupa Ikea posiada 328 sklepów w 28 krajach i zatrudnia około 155 tysięcy pracowników na całym świecie.

Zabrzańska Ikea nie będzie „zwykła”. W Zabrzu powstanie wielkie centrum handlowe z przestrzenią rekreacyjną i rozrywkową wokół. Ma być miejscem, gdzie przyjdą całe rodziny. - Naszą największą grupą docelową są właśnie rodziny, bo we współczesnym świecie rodziny, choć różnorodne i różnie funkcjonujące, są wciąż bardzo ważne - mówi Jessica Svensson, rzeczniczka Ikea Centres w Szwecji. - W naszych centrach handlowych oferujemy na przykład place zabaw, pokoje rodzinne i oczywiście różnorodność wydarzeń, które czynią centrum handlowe miejscem przyjaznym dzieciom i rodzinom - podkreśla.

Budowa ma się rozpocząć w sierpniu. Na początek szwedzki koncern wybuduje drogi dojazdowe oraz rondo, łączące z Drogową Trasą Średnicową. Centrum handlowe ma zostać otwarte pod koniec 2019 roku. - Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania przetargu na zakres drogowy. Planujemy wyłonienie wykonawcy na przełomie lipca i sierpnia - mówi Anna Hadrych, rzeczniczka inwestycji.

Przypomnijmy: drugi (po Katowicach) sklep szwedzkiego koncernu w województwie śląskim powstanie przy Drogowej Trasie Średnicowej w dzielnicy Zaborze, w rejonie ulic Lompy, Skargi i DTŚ, na działce o powierzchni 25 ha. - Będzie to pełnowymiarowe centrum handlowe z ofertą spożywczą, modową oraz rozrywkową - mówi Dariusz Węglicki, menedżer projektu w Ikea Centres. - Ważnym elementem centrum będzie oferta rekreacyjna - teren zielony ze zorganizowaną przestrzenią wypoczynkową oraz sportową.

Place zabaw, boiska, amfiteatr

Przestrzeń rekreacyjna powstanie na 5 hektarach. Co się tam znajdzie? - W ramach oferty wypoczynkowo-rekreacyjnej powstanie park z różnorodną ofertą: ogrodami, miejscami do grillowania, boiskami sportowymi, placami zabaw dla dzieci - wylicza Dariusz Węglicki.

Szwedzki koncern wybuduje też skatepark, amfiteatr, a nawet miejsce do treningu psów. Sam sklep Ikea ma mieć ponad 30 tys. metrów kw. Centrum handlowe będzie większe - na 40 tys. metrów kw. ma być około 125 sklepów, w tym market budowlany.

Ikea Centres właściwą budowę planuje rozpocząć od budowy dróg dojazdowych do przyszłego centrum handlowego. Całkowicie zmieni się układ drogowy w Zabrzu. Przebudowane zostaną również drogi istniejące, powstanie aż sześć rond. Pierwsze będzie nowym węzłem DTŚ z ul. Wolności (pierwszy zjazd z DTŚ w Zabrzu jadąc od strony Katowic); drugie i trzecie ułatwią wjazd i zjazd ze średnicówki na Zaborzu i skierują w stronę centrum handlowego Ikea, łącząc jednocześnie nowe drogi, które wybuduje inwestor z DTŚ-ką; czwarte połączy nowy układ drogowy z ul. Lompy; piąte ma ułatwić sprawne poruszanie się po nowych drogach w rejonie Ikea, a szóste będzie bezpośrednio przy centrum handlowym i prowadzić ma na parking dla 2,5 tys. samochodów.

Równocześnie z układem drogowym Ikea Centres ma rozpocząć w tym roku budowę samego sklepu Ikea, a następnie centrum handlowego. - Inwestycję rozpoczniemy od przebudowy węzła DTŚ, potem dalszego układu komunikacyjnego, a w jej trakcie rozpocznie się budowa obiektu kubaturowego - mówi Dariusz Węglicki. - Realizację całości prac szacujemy na 17 miesięcy.

W nowym centrum współgrać mają akcenty skandynawskie i lokalne (śląskie). Ma być zauważalne zarówno w architekturze, jak i w szczegółach oferty, wybiegającej znacznie poza ofertę sprzedażową. Zasadniczą ideą jest połączenie w jednym obiekcie cech charakterystycznych dla obu kultur i środowisk: skandynawskiej i śląskiej.

Zabrzańskie centrum handlowe będzie znacznie większe i ma mieć inną ofertę od tego budowanego w Lublinie. Cechą wspólną będzie jedynie sam sklep meblowy Ikea. - Centrum handlowe w Zabrzu ma się różnić od Lublina. Obydwa dostosowane są do potrzeb lokalnych, ale mają różne układy i będą mieć inną ofertę. Zabrze jest mocno nakierowane na rodziny, to będzie duże centrum handlowe. Oba centra będą wyposażone w zintegrowany sklep Ikea - podkreśla rzeczniczka Ikea Centres.

Każde centrum jest inne

Dla porównania Ikea w Lublinie powstaje na 57 tys. metrów kwadratowych galerii. Znajdzie się tam miejsce dla 67 punktów handlowych i usługowych. I choć Ikea Centres w Polsce centrów handlowych ma już kilka, a największe jest we Wrocławiu, to każde jest inne. Jessica Svensson zapewnia, że tak bogatej oferty rozrywkowej wokół centrum handlowego, jaka powstanie w Zabrzu (plac zabaw, amfiteatr, ścieżki rowerowe, miejsce do grillowania) nie ma nigdzie w kraju.

Centra handlowe Ikea, które na rynku są od lat, spółka regularnie modernizuje i rozbudowuje. Pod koniec 2015 roku została otwarta powiększona Aleja Bielany (dawniej Park Handlowy Bielany). Powierzchnia kompleksu wzrosła o 35 tys. metrów kw. (do 145 tys. metrów kw. wraz ze sklepem Ikea). Jest to obecnie największe centrum handlowe w Polsce. Znalazło się tu 120 nowych sklepów i punktów usługowych. Pojawiła się strefa co-workingowa z bezpłatnym dostępem do internetu oraz strefa chillout. We wrześniu 2015 została otwarta też nowa część Centrum Handlowego Wola Park. Po zakończonej rozbudowie i modernizacji powierzchnia obiektu zwiększyła się o ponad 17,5 tys. metrów kw. (do 77,5 tys. metrów kw.), dzięki czemu Wola Park stał się drugim co do wielkości centrum handlowym w Warszawie. W nowej części pojawiło się około 25 nowych najemców. Powstała nowa strefa gastronomiczna o powierzchni ponad 1,2 tys. m kw.

Przypomnijmy, że w Polsce marka Ikea pojawiła się w latach 90. Pierwszy sklep został otwarty w 1990 roku na warszawskim Ursynowie. Ikea w Katowicach jest od 31 sierpnia 2000 roku. Na razie to jedyny sklep Ikea w woj. śląskim.

Maria Olecha-Lisiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.