Maria Olecha-Lisiecka

Ikea w Zabrzu nie powstanie? Decyzja o budowie centrum handlowego zapadnie w 2019 roku

Ikea chciała wybudować w Zabrzu pierwsze w Polsce centrum handlowe do 2019 roku Fot. Mat. pras. inwestora Ikea chciała wybudować w Zabrzu pierwsze w Polsce centrum handlowe do 2019 roku
Maria Olecha-Lisiecka

Ikea w Zabrzu nie powstanie? Ta informacja z połowy lipca zelektryzowała mieszkańców regionu. Nagle okazało się, że zaplanowanej z rozmachem inwestycji może nie być. Czy rzeczywiście spółka Ikea Centres wycofała się z budowy w zabrzańskiej dzielnicy Zaborze? Sprawdziliśmy.

Inwestycja w planowanym wcześniej kształcie nie będzie realizowana. Powodem decyzji jest konieczność ponownego przeanalizowania inwestycji i dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych – poinformowali 12 lipca przedstawiciele szwedzkiego koncernu.

Przypomnijmy, że centrum handlowe Ikea w Zabrzu miało powstać na działce o powierzchni ok. 87 tys. m kw., w rejonie Drogowej Trasy Średnicowej oraz ulic Lompy i Skargi. Centrum miały tworzyć: sklep meblowy, galeria handlowa (w sumie ponad 130 lokali handlowych i usługowych oraz kino) oraz teren rekreacyjny z atrakcjami wokół niego.

A teraz inwestor, spółka Ikea Centres, zmienił plany. Wstrzymał budowę. Co to oznacza? Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. inwestycji, tłumaczy, że miasto nie ma informacji o tym, że spółka Ikea Centres wycofała się całkowicie z budowy w tym mieście.

W dalszej części:

 • Ile pieniędzy Ikea już zainwestowała w działkę
 • Jak długo będą ważne pozwolenia na przebudowę
 • Jak niedziele bez handlu wpłynęły na decyzję firmy
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Maria Olecha-Lisiecka

Jestem dziennikarką i szefową Newsroomu Dziennika Zachodniego. Piszę o Śląsku, a szczególnie o Gliwicach i Zabrzu, ale także o Kościele, inwestycjach, drogach i... książkach. Robię też zdjęcia. Książki to moja wielka pasja od lat, dlatego w DZ mam program wideo o książkach Prolog. Lubię rozmawiać i słuchać ludzi, więc przeprowadzam wywiady, m.in. z pisarzami i pisarkami, a także z przedstawicielami Kościoła w Polsce. Jestem laureatką II nagrody w konkursie Silesia Press 2020, zostałam też wybrana Dziennikarką Roku 2017 DZ i Dziennikarką Multimedialną Roku 2010 DZ. Kocham góry i lato, słucham Iron Maiden. Uważam, że kobieca strona piłki, czyli futbol od kuchni, jest często ciekawsza od tego, co dzieje się na boisku. Relaksuję się czytając i gotując.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.