Beata Terczyńska

Ile kosztują korepetycje do matury rozszerzonej? Nawet 100 zł za godzinę

Ile kosztują korepetycje do matury rozszerzonej? Nawet 100 zł za godzinę Fot. TeroVesalainen/ pixabay.com
Beata Terczyńska

Sprawdziliśmy, ile na Podkarpaciu kosztują korepetycje do matury.

Wrzesień to czas gorączkowych poszukiwań korepetytorów dla dzieci. Lekcje z reguły kosztują ok. 30-50 zł za godzinę. Droższe są kursy przygotowujące do egzaminów dojrzałości, zwłaszcza dla uczniów marzących o medycynie, prawie czy architekturze. Trzeba zapłacić od około 60 do nawet 100 zł.

„Jestem nauczycielem matematyki uczącym w liceum. Udzielam korepetycji już od 10 lat z bardzo dobrymi rezultatami. Pomogę ci: przygotować się do matury podstawowej i rozszerzonej, do ważnych testów i sprawdzianów, nadrobić zaległy materiał, odrobić zadanie domowe” - to tylko jedno z ogłoszeń, jakie znaleźliśmy w sieci, wpisując hasło: korepetycje Rzeszów. Nauczyciel wylicza, że dysponuje własnymi materiałami, po każdej lekcji uczeń dostaje zadanie domowe, a po zakończonym dziale przykładowy sprawdzian z danego działu. Cena jest zróżnicowana. Matematyka podstawowa kosztuje 60 zł za 60 minut, rozszerzona - 80 zł, a na jeszcze wyższym stopniu - 100 zł. W 2- lub 3-osobowej grupie jest taniej: cena: 40 zł za osobę. To tyle samo, za ile student lotnictwa jest gotów uczyć matematyki.

Sprawdziliśmy, ile na Podkarpaciu kosztują „korki” z innych przedmiotów. Studentka prawa proponuje naukę angielskiego dla dzieci w wieku do 13 lat za 40 zł, a starsze za 45 zł. Doktor chemii oferuje pomoc w przygotowaniu do matury z chemii i bierze 50 zł za godzinę lekcyjną (45 min). W przypadku 2 osób razem - 40 zł. Zaznacza, że standardowe zajęcia trwają 2 godziny lekcyjne. Korepetytor biologii z 5-letnim stażem, student weterynarii chwali się, jakie średnie wyniki osiągali jego uczniowie na maturze z biologii i chemii. Cennik? Korepetycje maturalne z dojazdem - 90 zł/ 45 min, a online z tabletem graficznym - 75 zł. Nie brakuje także ofert korepetycji np. z fizyki - 50 zł/60 min, języka polskiego - 70-80 zł/60 min lub 30-60 zł/60 min.

Tak naprawdę ofert jest w internecie mnóstwo, a ceny zależą m.in. od tego, kto uczy (student, nauczyciel, doktor), czy u siebie w domu, czy u ucznia, długości i częstotliwości zajęć, czy jest to przygotowanie do egzaminów na ostatnią chwilę, czy kontynuacja nauki, czy w grupie, czy osobno itp.

Korepetycje to dziś faktycznie konieczność, czy też fanaberia rodziców? - Trudne pytanie, na które chyba jednoznacznej odpowiedzi nie ma - mówi Alina Wolska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 31 w Rzeszowie. - Z jednej strony pewnie jest to wygodne dla rodziców, którzy za pieniądze składają obowiązek kontroli nauki, wykonywania zadania, czy też przygotowania dziecka do szkoły na inną osobę.

Zaobserwowała wraz z nauczycielami, że uczeń obciążony prawie codziennymi „korkami” nie za bardzo chciał uważać na lekcjach. Brak było skupienia i chęci współpracy. - Miał bowiem świadomość, że pójdzie zaraz na korepetycje i pani, pan wszystko mu wyjaśni.

Słychać często zarzuty, że szkoła nie nauczy języka obcego i dodatkowe lekcje są nie-zbędne. - Byłoby inaczej, gdyby podział na grupy na językach obcych funkcjonował od pierwszej klasy szkoły podstawowej - zwraca uwagę Alina Wolska. - Na grupy liczące maksymalnie ok. 12 osób. Myślę, że można by było wówczas zminimalizować prywatne lekcje. Gdy dziś widzę nauczyciela języka obcego pracującego z 23-25 dziećmi, to uważam, że taka nauka jest bardzo trudna. Na pewno nie z korzyścią dla uczniów.

Korepetycje bierze wielu maturzystów - zwłaszcza ci, którzy chcą się dostać na najbardziej oblegane kierunki.

Beata Terczyńska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.