Aleksander Król

Ile trawy z rolki kładą nasze miasta? Ile wydają na „dywany” w Katowicach, Rybniku, Częstochowie? Zbadaliśmy!

3480 m kw. rozłożono na kąpielisku w Kamieniu. - Używamy trawy z rolki, gdy chcemy osiągnąć szybki efekt - mówią w Rybniku Fot. aleksander król 3480 m kw. rozłożono na kąpielisku w Kamieniu. - Używamy trawy z rolki, gdy chcemy osiągnąć szybki efekt - mówią w Rybniku
Aleksander Król

Trawnik z rolki przydaje się, gdy trzeba przeciąć wstęgę... Rozwijano w tym roku trawę przed otwarciem nowego kąpieliska w rybnickim Kamieniu, rozwijano w ubiegłym roku w Katowickim parku Leśnym (aż 2000 m kw.!), bo - jak słyszymy w Zakładzie Zieleni Miejskiej w Katowicach „kończona była inwestycja i pan prezydent otwierał, musiało być ładnie”.

Trawnik z rolki jest o wiele droższy od sianego i trudniej go utrzymać. Ile rozkłada się zielonych dywanów na Śląsku? Ile wydaje się na to pieniędzy? Zbadaliśmy!

Gdzie nie sieją w Katowicach?

Na Rynku. - Jest tam jedno newralgiczne miejsce, gdzie cały czas siedzą gołębie. Dwa razy w roku układamy tam kilkadziesiąt metrów kw. trawy. W tym roku położyliśmy 80 m - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Ile rozłożono w Katowicach?

W tym roku 200 mkw., w zeszłym - blisko 8000 metrów! - Oprócz rynku, w tym roku rozkładaliśmy trawę z rolki w parku Kościuszki przy placu zabaw, ok. 120 m. W ubiegłym roku trawą z rolki wykładaliśmy boisko w parku Bolina z budżetu obywatelskiego. W Katowickim Parku Leśnym ułożyliśmy ok. 2000 mkw. - dodaje.

Ile kosztowała rolka w Katowicach?

Dużo. - Kupowaliśmy trawę za ok. 8 zł za metr kw. - mówi dyrektor Wołosz. - Nie podam, jakie są koszty jej utrzymania, bo jako jednostka miejska takich kosztów nie rozbijamy, liczymy całość - mówi. Przyznaje, że trawa z rolki wymaga więcej zabiegów pie-lęgnacyjnych na początku. Ile rozłożono trawy w Rybniku?

3480 mkw. w cenie 8,50 zł netto za metr na nowym kąpielisku w Kamieniu.

- W sumie za 30 tys. zł, ale w przypadku budowy kąpieliska w Kamieniu, a także budowy parkingu wielopoziomowego w specyfikacji przetargowej nie wpisywaliśmy trawy z rolki. Wykonawca sam zdecydował o tym rozwiązaniu - tłumaczy Agnieszka Skupień z UM w Rybniku. - Pielęgnowanie kiełkującej trawy bywa trudne, często nim urośnie, mieszkańcy już udeptują. Są sytuacje, gdy decydujemy się na trawę z rolki - dodaje.

Częstochowa nie rozkłada?

Nie, bo to drogie.

- W Częstochowie nie stosuje się trawników z rolki ze względu na duży koszt zakupu i utrzymania - mówi Włodzimierz Tutaj z UM. Co o takiej trawie sądzi ekspert?

- Rozłożenie trawnika z rolki to koszt ok. 20-30 zł/mkw. (sama trawa 8-10 zł). Koszt sianego trawnika to ok. 2-5 zł/mkw. Zwykle trzeba doliczyć koszt rekultywacji (ok. 10 zł/mkw.). Bez względu na metodę, kluczem do sukcesu jest odpowiednie podlewanie. Zaleca się instalacje systemu nawodnienia - mówi Jacek Pulchny z firmy „Ogrody Pulchny i Synowie” ze Szczerbic.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.