Ile zarabia prezydent, burmistrz i wójt? [ILE ZARABIA W TWOIM MIEŚCIE] Zarobki 2015

Czytaj dalej
Fot. Marek Michalski Infografika Dziennik Zachodni
Marcin Zasada

Ile zarabia prezydent, burmistrz i wójt? [ILE ZARABIA W TWOIM MIEŚCIE] Zarobki 2015

Marcin Zasada

Ile zarabiają prezydenci, burmistrzowie i wójtowie w województwie śląskim i czemu ich pensje są tak wysokie? A może jednak za... niskie? Sprawdźcie i porównajcie ich zarobki. Będziecie zaskoczeni: jak to możliwe, że prezydent Katowic, największego i najważniejszego miasta w regionie zarabia mniej od burmistrzów Lędzin i Łazisk Górnych?

Ile zarabia prezydent? Ile zarabia burmistrz? Ile zarabia wójt? To pytania, które zadają sobie mieszkańcy wszystkich miast i gmin. Bo zaglądanie do kieszeni to bardzo popularne hobby. Zebraliśmy pensje, dodatki i inne części wynagrodzenia. Oto efekty.

Średnia pensja prezydenta miasta w Polsce to około 12 tys. zł brutto miesięcznie. Dużo? To zależy do czego równać, bo w takim Berlinie na przykład prezydent zarabia cztery razy więcej, a rządzący całą Białorusią Aleksandr Łukaszenka o jedną trzecią mniej (w przeliczeniu - ok. 8,7 tys. zł miesięcznie).

DLACZEGO PISZEMY O ZAROBKACH NAJWAŻNIEJSZYCH OSÓB W MIASTACH I GMINACZY? CZYTAJCIE:
TWARÓG: PŁAĆMY IM DUŻO. OBURZENIE?

Natomiast patrząc na przekrój zarobków samorządowców (również wójtów i burmistrzów) w całym województwie, można zauważyć, że pieniądze, które otrzymują, nie są zależne ani od wielkości miejscowości, w której rządzą, ani od jej finansowej, gospodarczej czy organizacyjnej kondycji. W ten sposób np. burmistrz Lędzin zarabia więcej niż prezydent Katowic.

ZOBACZ KONIECZNIE SPRAWDZONE WZORY CV
CHCESZ PRACOWAĆ W URZĘDZIE? NAPISZ DOBRY ŻYCIORYS

To proste: siedem razy kwota bazowa

Absurd? W Polsce wysokość apanaży prezydentów miast to dość skomplikowana sprawa, kształtowana przez ustawy: o samorządzie gminnym, o pracownikach samorządowych oraz przez rozporządzenie Rady Ministrów z 2009 r. w sprawie wynagrodzeń dla pracowników samorządowych). To nie wszystko. Jest jeszcze bowiem rządowa ustawa budżetowa, w której co roku zapisywana jest tzw. kwota bazowa i zarobki prezydenta nie mogą przekroczyć jej siedmiokrotności.
W 2014 r. kwota bazowa wynosiła 1766 zł i 46 gr, więc maksymalne miesięczne wynagrodzenie w samorządzie to 12 tys. 365 zł i 22 gr. Podobne zasady stosuje się przy ustalaniu wynagradzania marszałków, wicemarszałków, starostów, burmistrzów czy wójtów.

Jeszcze kilka nudnych informacji na temat składowych prezydenckiej pensji: składa się ona z wynagrodzenia zasadniczego (zwykle to ponad połowa otrzymywanej kwoty), dodatku funkcyjnego, dodatku za wysługę lat oraz dodatku specjalnego. Dla przykładu: w Mysłowicach Edward Lasok dostaje 6200 zł tzw. podstawy. Dodatek funkcyjny to 2100 zł, specjalny - 3320 zł i ten za wysługę lat - 742 zł. Łącznie mamy (a raczej Lasok ma) - 12 tys. 362 zł. Brutto oczywiście, bo na rękę to niewiele ponad 8,6 tys. zł.

To proste: dłużej rządzisz - więcej zarabiasz

O co chodzi z tymi dodatkami? Specjalny jest gwarantowany ustawowo dla wójtów, burmistrzów i prezydentów (także starosty i marszałka województwa) - jego minimalna wysokość to 20, a maksymalna - 40 proc. z sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Dodatek funkcyjny? W dyskusji o prezydenckich zarobkach od dawna powtarza się jeden argument za uwolnieniem części pensji albo przynajmniej - uzależnieniem jej bardziej od wielkości miasta i jego budżetu: "Powinni być wynagradzani jak menedżerowie". Bo odpowiedzialność, nakład pracy…etc. Przypominając, że bycie prezydentem, większości polityków umożliwia osiąganie innych dochodów (przede wszystkim - w radach nadzorczych spółek komunalnych czy międzygminnych związkach), dodajmy, że to właśnie dodatek funkcyjny ma rekompensować samorządowcowi zwiększony nakład pracy i odpowiedzialność. Jego maksymalna wysokość to całe 2100 zł.

I wreszcie - dodatek za wysługę lat. Przysługuje po 5 latach pracy w wysokości 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten wzrasta o 1 proc. za każdy kolejny rok pracy, zaś jego maksymalna wysokość to 20 proc. To między innymi dlatego prezydent 140-tysięcznego Rybnika, nowy prezydent (Piotr Kuczera), zarabia mniej (10,7 tys. zł) niż np. rządzący kolejną kadencję Henryk Utrata, wójt 8-tysięcznych Bojszów (12,1 tys. zł). Tak samo Marcin Krupa, prezydent Katowic, czyli największego miasta w województwie, którego pensja, na razie, wynosi 12,1 tys. zł i jest niższa od zarobków burmistrzów np. Lędzin czy Łazisk Górnych.

Jest jeszcze jedna zmienna, od której zależna jest pensja prezydenta miasta: sympatia radnych. To ich głosy decydują o podwyżce, a czasem także o obniżce zarobków. Pięć lat temu w Sosnowcu radni PO przeforsowali cięcia na pasku prezydenta Kazimierza Górskiego - z 12365 zł odjęli mu komisyjnie 2750 zł.


*Waloryzacja rent i emerytur 2015 PODWYŻKA NIE DLA WSZYSTKICH JEDNAKOWA
*16-letni Wojtek z Piekar zmarł na lekcji WF. Szok w szkole ZDJĘCIA
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Koncert Linkin Park w Rybniku POZNAJ SZCZEGÓŁY + BILETY
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Marcin Zasada

Komentarze

13
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3774971,twarog-placmy-prezydentom-burmistrzom-i-wojtom-duzo-o


burmistrze - na socjalu

Już oceniłeś tę opinię. +1 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

januszek (gość) • 06.03.15, 21:55:02

Pan się po prostu myli albo udaje głupiego.
Przede wszystkim tych ludzi nikt nie zmusza żeby byli tym kim są przecież oni sami robią wszystko żeby tylko ich wybrać czyżby pan nie pamiętał co się działo w listopadzie ? jeszcze do dzisiaj tu i ówdzie można spotkać jakieś zapomniane plakaty z głowami kandydujących .
Pieniądze wypłacane tym ludziom są z naszych podatków nie i co najciekawsze my czyli podatnicy nie mamy żadnego wpływu ile sobie ci lokalni królowie wyznaczą pensji nie licząc innych dodatków jak samochody służbowe , komórki wszelkiego typu wyżerki i popijawy to wszystko się wiąże z pełnieniem funkcji SAMORZĄDOWCA . Poza tym większość tych ludzi nie ma kwalifikacji do pełnienia takich funkcji nie mówiąc już o wieloletnich kadencjach powodujących że zaczynają się kształtować całe dynastie . A tu pan Twaróg zastanawia się jak polepszyć ciężką dolę tych biednych baroników .
Sytuacja jaka się wytworzyła w samorządach nie ma nic albo prawie nic z autentycznej samorządności proponuje panu panie Twaróg pojechać do Szwecji czy Szwajcarii i podpatrzyć tamte samorządy i popytać tamtejszych burmistrzów czy wójtów ile zarabiają i jakie mają przywileje wtedy przestanie pan wypisywać pierdoły .
odpowiedzi (1)
skomentuj
do: januszek

Zgadzasz się z opinią. +1 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Marek Twarog DZ (gość) • 06.03.15, 22:52:35

Tak, panie Januszku, niemal wszystkim, co Pan napisał powyżej, dowiódł, ze mam racje. Proszę to przemyśleć. Na spokojnie, proponuje, bo widzę, ze nerwy Panu puszczają. Pozdrawiam, Marek Twarog

odpowiedzi (0)
skomentuj
- bo zawsze mają za mało !

Już oceniłeś tę opinię. +2 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

uniżenie poddany (gość) • 06.03.15, 11:57:37

W/w , to czołowi twórcy dziury budżetowej .Przebijają ich tylko "parlamendarjusze " i miłościwie nam panujący , którzy na pieniądze są co najmniej tak samo chciwi .

Adam z Zawiercia.

Pytałem raz jednej Pani z urzędu na ten temat, ile kosztuje życie i co by kupowała z pensji 10 000 pl
odrzekła że wpierw by się obkupiła a potem do banku na procent.! Zapytana jak by wyglądało jej życie
za minimalna płacę 800 pl odrzekła że za takie pieniądze nigdzie by nie pracowała bo posiada szkołę i nie po to się uczyła by dziś przymierać głodem.! A czy ta kwestia jest analizowana przez owych prezydentów i burmistrzów? Nie tam się tyle bierze ile się należy a co z resztą to już nikt nie chce zabierać głosu. Rzecz druga jaka wynika z wpisu PODATEK komu i za co??? Co na to Ci dobrze liczący
ekonomiści,prezydentom zabiera się po 4 tyś. czyli za te 6 tyś może spokojnie sobie żyć i się bawić.
Natomiast ten np. emeryt otrzymuje 1 200 pl /na miesiąc z czego jeszcze potrąci mu się podatek
w wys. 215 pl. wiec co może uczynić z tą niesprawiedliwością przecież musi zapłacić za media,lekarstwa
i.t.p. ile mu pozostanie.? Czy w ogóle ktoś jest w tej władzy myślący bo mnie się wydaje że tam są same debile i konowały ze złodziejami włącznie,! My na dołach jak by było mało mamy jeszcze komorników z przywilejami. Nikt nie zadaje sobie pytania ile kosztują urzędy nikomu nie potrzebne
ale pożerają podatki na swe utrzymanie.! Ile kosztuje tylko jedno ministerstwo a jest ich na pęczki .!!!
Oni się czuja jak bogowie -sami sobie płacą ile chcą jeszcze wprowadzają durnowate przepisy i zasady.
Bo tak sobie uchwalono ale czy społeczeństwo wyraża zgodę ? To dla nich jest nie istotne bo to im jest
dane rządzić. Pieniądze z podatków spływają do rządu tonami(wagowo) a im ciągle mało bo do Unii wyciągają rękę i zadłużają kraj bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.! I to nosi miano GOSPODARKA.!!!
TO JEST CZYSTE ZŁODZIEJSTWO I MARNOTRAWSTWO.! Porównać się teraz do Unii w której niby jesteśmy 10 lat i co z tego dla przeciętnego Kowalskiego? Był biedny a obecnie już mieszka pod mostem po ostatniej interwencji komornika.! A pomijając to wszystko dlaczego każdy ze świecznika musi mieć taką zgraje w formie tej rady doradców.? Jak nie potrafi sam zarządzać to niech płaci osobiście tym radnym -bezradnym. W naszym kraju od wieków nie ma sprawiedliwości i jest to prawda
minęła jedna zgraja wybrała się następna i tak bez końca żyjemy w ucisku pańszczyźnianym od wieków!

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/3773411,nowe-zajecia-bylego-starosty-zywieckiego-rozpalaja-em


specjalista

0 / 0
Autor komentarza nie dodał zdjęcia

emil (gość) • 06.03.15, 14:04:39

Specjalista od wychowania fizycznego specjalistą od dróg. W powiecie żywiecki mamy najgorsze drogi w okolicy , wystarczy pojeździć . Najbardziej rozbawiło mnie pół etatu w internacie gdzie prowadzi zajęcia szachowe. To są jaja. Wg mnie jego jako specjalistę nie zatrudnił by nikt prywatnie nawet do pilnowania kiosku. To jest właśnie Polska. BANTUSTAN. SRANACJA KOteRYJI AF SS ATRAPich JAK SSAnacja.777.Z KRAINY afKALIGO PAŃSTFA NIY ZROBISZ TAK SAMO JAK Z POLACKI bossKIAFY.

Reden

Jak się chce mieć sprawnego zarządce miasta to trzeba zapłacić. 12 koła to wyciągaja repy od piwa i nikt im tego nie zazdrości.

Sylwia

No to super zarabiają i narzkaja A niektórzy mają 3500 miesięcznie na 3 osoby

X

Co o tym sądzić ?, większość, wielu pewnie napisze choć świadomie wybrała i wiedziała albo nie wiedziała o 'rozboju w biały dzień' itp. ale nie takie kwoty za różne rzeczy w tym "bogatym" jak widać kraju biorą, ale jak ludzie pełniący te funkcje zależy ile czasu/kadencji zarabiają tyle, aż tyle albo niedużo wg niektórych a Polacy znacznie mniej chyba w większości, to jak się to wszystko ma do wielu cen, głównie nieruchomości, samochodów i kredytów na na lata, które dobrze jak ma z czego to spłaca, jak nazwać tych którzy oferują takie drogie towary a wybrani przez naród różnej władzy nic z tym nie robią, wiedząc, że to dobra "nieosiągalne' pomimo członkostwa w UE ponad 10 lat, to jedno wielkie oszustwo i patologia, kiedy się skończy, jak śpiewał jeden Pan "Pokolenie utraconych złudzeń, generacja zmarnowanych szans" przez bezkarnie utrudniających życie obywatelowi tego kraju !

samorządowiec

Właśnie to ZŁODZIEJSTWO !!!!!!!!!!!!!!!! zwane reformą samorządową widać jak na dłoni.To co nazwano reformą samorządową,którą tak strasznie wychwalano to jedno
wielkie oszustwo!!!!!!!!!!!!!!!! Powinno się wrócić do do systemu normalnych płac dla
tych "niby"samorządowców wtedy byłoby dużo prościej bo nie pchali by się tak do koryta byle się nachapać!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mistrz

7 pl na reka umofa PEŁOFA
jak mało zarabia to po co sie cisnie,tyle kasy na kompanie,ogupianie ludu[ciemnego]
jak mu ciezko.proponuje prace w ochronie 5 pl na reke,180 godz odwali i moze sobie gwizdac
A ROBTA DALEJ CIEMNY NAROD W BAMbukkkoooo
to yes sprawiedliwosc od 1989 roku
ottttake valczyli,a wy dupki ciemne mozecie cienko przasc
i tak budiet na nich głosowac dalej

Skrzypaszek

Każdy burmistrz, prezydent i wójt powinien dostać maksymalnie średnią krajową. A resztę profitów wypłacić w ostatnim kwartale urzędowania. Proporcjonalnie do wyników i zrealizowanego programu wyborczego. Bo świnia się pcha do koryta i w duszy ma później wyborców!!!

dziadek

Oficjalny i nie oficjalny, plus lapowy.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.