Ile zarobiamy w woj. śląskim RAPORT ZAROBKÓW Drugi rok z rzędu na rynku pracy "czasem pracowników"

Czytaj dalej
Fot. Sedlak i Sedlak/Dziennik Zachodni
Katarzyna Domagała-Szymonek

Ile zarobiamy w woj. śląskim RAPORT ZAROBKÓW Drugi rok z rzędu na rynku pracy "czasem pracowników"

Katarzyna Domagała-Szymonek

RAPORT ZAROBKÓW W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM 3700 złotych - tyle w 2016 wynosiła mediana zarobków mieszkańców Śląskiego. Taki wynik dał nam szóstą pozycję w kraju. W tym roku zarobki powinny pójść w górę. Eksperci mówią, że dalej trwa "czas pracowników". Ile zarabiają mieszkańcy woj. śląskiego? Zobacz Raport Dziennika Zachodniego w miastach woj. śląskiego.

Raport zarobków w woj. śląskim

Było dobrze, a ma być jeszcze lepiej. Tak na pytania o czekające nas zmiany na rynku pracy odpowiadają eksperci. Hasło „czas pracowników“, głośne już w 2016, w tym roku nabierze jeszcze mocniejszego znaczenia.

- Sytuacja na rynku pracy od lat nie była tak dobra. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w Śląskiem była rekordowo niska, wynosiła 6,6 procenta (mniejsza była tylko w woj. mazowieckim - przyp. red) - komentuje Arkadiusz Kaczor, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. - To wszystko przekłada się na coraz lepszą pozycję pracowników na rynku pracy. Obserwujemy wyraźny wzrost zarobków w każdej branży - dodaje.

Przykładów nie trzeba szukać daleko. Doskonale obrazuje to sytuacja w dyskontach, które nie tylko podwyższają wynagrodzenie swoim pracownikom, ale też prześcigają się w pomysłach rozbudowywania „socjalu“, który ma zachęcić do podpisania umowy właśnie z nimi.

Ile zarabiamy w woj. śląskim? Kto najlepiej i w jakim mieście? ZOBACZ SLAJDY W GAERII

Słowa rzecznika WUP potwierdza dr hab. Anna Skórska, specjalista od rynku pracy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. - Zdecydowana większość z nas będzie miała zatrudnienie, do tego warunki pracy i płacy w 2017 roku systematycznie będą się polepszać - komentuje. Zaznacza, że konkurencja wśród pracodawców, którzy chcą mieć u siebie najlepszych pracowników będzie coraz bardziej zaciekła. Z „Barometru zawodów na 2017“ dla woj. śląskiego, wynika, że na liście najbardziej poszukiwanych zawodów znajdziemy: kierowców ciężarówek, spawaczy, pielęgniarki, murarzy czy elektryków.

Jak teoria o wysokich zarobkach przekłada się na stan naszych portfeli? Przekonamy się sięgając do wyników najnowszego Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW), które od 2003 roku przygotowuje Sedlak&Sedlak. Eksperci zebrali w nim zeszłoroczne stawki wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach od 145 782 osób z całej Polski (w obliczeniach końcowych uwzględnili dane 115 163 osób). Okazuje się, że Śląskie na tle kraju wypada przeciętnie. Z medianą zarobków wynoszącą 3700 zł znaleźliśmy się na szóstej pozycji zestawienia.

Więcej od nas zarabiają w województwach: mazowieckim (4900 zł), dolnośląskim (4200 zł), małopolskim (4000 zł), pomorskim (3850 tys. zł), wielkopolskim (3800 zł). Zaś najniższe wynagrodzenie za swoją pracę otrzymują mieszkańcy warmińsko-mazurskiego (3150 tys. zł), świętokrzyskiego, lubelskiego i podlaskiego (po 3200 zł).

Sprawdź, ile powinieneś zarabiać. Kolejna edycja badania już trwa

Dr Skórską taki wynik nie zaskoczył. Patrzy na nie z większym optymizmem.- Od dłuższego czasu nasze województwo plasuje się wśród jednych najlepiej postrzeganych w kraju z punktu widzenia poziomu rozwoju społeczno-gospodarczego i sytuacji na rynku pracy. W konsekwencji i wysokości wynagrodzeń - komentuje. Od razu zwraca uwagę, że porównanie wyników na podstawie województw nie odzwierciedla sytuacji na lokalnych rynkach pracy.

Ile zarabiamy w woj. śląskim? Kto najlepiej i w jakim mieście? ZOBACZ SLAJDY W GAERII

- Mazowieckie to nie tylko Warszawa, małopolskie to nie tylko Kraków. Tak samo Śląskie. To nie Katowice, a wiele mniejszych miast, gdzie zróżnicowanie płacowe jest wyraźnie widoczne - zaznacza. Doskonale obrazuje to badanie Sedlak&Sedlak. U nas mediana zarobków waha się od 2975 zł w Wodzisławiu Śl. do 4200 zł w Katowicach.

Co wpływa na średnie zarobki mieszkańców Śląskiego? Dr Skórska wymienia fakt, że jesteśmy jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w kraju. Druga kwestia to górnictwo, gdzie wysokość wynagrodzeń cały czas jest relatywnie wysoka. Trzecia, to rozwój nowoczesnych usług, szczególnie widoczny w większych aglomeracjach Śląskiego

Katarzyna Domagała-Szymonek

W Dzienniku Zachodnim sprawami dzieci, młodzieży i ... seniorów. Osób, które jeszcze lub znów się uczą. W swoich tekstach staram się też poruszać problemy, z jakimi mierzą się dziś młodzi ludzie. Tych najmłodszych mieszkańców regionu - przedszkolaków - poprosiłam o pomoc w wyjaśnianiu zawiłości współczesnego świata. Efekt możecie Państwo oglądać co tydzień na stronie dziennikzachodni.pl w programie "A co to?"

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.