Jacek Bombor, KR

Ilu górników JSW wzięło udział w referendum? [SPRAWDŹ WYNIKI REFERENDUM, ZDJĘCIA]

Referendum w kopalni Jas-Mos Fot. Jacek Bombor Referendum w kopalni Jas-Mos
Jacek Bombor, KR

Ilu górników JSW wzięło udział w referendum? SPRAWDŹ. Nieoficjalne w referendum w JSW wzięło udział 71 proc. górników i aż 98 proc. z nich opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej.

Ilu górników JSW wzięło udział w referendum? SPRAWDŹ

AKTUALIZACJA 28 STYCZNIA:
STRAJK W JSW ROZPOCZĘTY. OTO 5 POSTULATÓW STRAJKOWYCH

AKTUALIZACJA GODZ. 19:55:

Nieoficjalne w referendum w JSW wzięło udział 71 proc. górników i aż 98 proc. z nich opowiedziało się za rozpoczęciem akcji protestacyjnej.

Związkowcy początkowo mówili, że jutro i we czwartek po każdej zmianie, górnicy zostaną 4 godziny na dole. Jednak Piotr Szereda, rzecznik związkowców z JSW poinformował nas, że prawdopodobnie zostaną bardziej radykalne działania. O szczegółach protestu reprezentanci związków zawodowych poinformują 28 stycznia rano. 27 stycznia Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy Regionu Śląsko-Dąbrowskiego zwrócił się do premier Ewy Kopacz o doprowadzenie do zmiany zarządu spółki.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:35:

O 15. zakończyło się głosowanie w referendum kopalń Jastrzębskiej Spółce Węglowej. Głosy wysypano z urn, trwa liczenie. Pełne wyniki, jak mówią związkowcy, będą znane jutro.

Wczoraj - według naszych nieoficjalnych informacji, w referendum wzięło udział 17 tysięcy 766 pracowników, co stanowi 67,46 procent załogi. A jak głosowano w kopalniach i zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

Najwięcej osób głosowało na kopalni Pniówek - 3550 osób. Dalsza w kolejności jest Zofiówka - 2875 pracowników i Knurów Szczygłowice - 2800. Na kopalni Jas-Mos głosowało 2500 górników, na Borynii 2350 osób, na Budryku 1700, a na Krupińskim 1875 osób. Dodatkowo w Biurze Zarządu i w Zakładzie Logistyki Materiałowej - oddano166 głosów.

Górnicy podpisywali imienne karty, odpowiadając potem na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowej, mającej na celu wycofanie się zarządu JSW S.A. z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?”. Z góry można założyć, że grubo ponad 90 proc. pracowników popiera akcje protestacyjne – nigdy w historii wynik nie był inny.

***

Jak się okazało, frekwencja pierwszego dnia referendum w kopalniach JSW, które trwa od poniedziałku do dzisiaj, do godziny 15, była bardzo wysoka.

Wczoraj - według naszych nieoficjalnych informacji wzięło udział 17 tysięcy 766 pracowników, co stanowi 67,46 procent załogi. A jak głosowano w kopalniach i zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej?

Najwięcej osób głosowało na kopalni Pniówek - 3550 osób. Dalsza w kolejności jest Zofiówka - 2875 pracowników i
Knurów Szczygłowice - 2800. Na kopalni Jas-Mos głosowało 2500 górników, na Borynii 2350 osób, na Budryku 1700, a na Krupińskim 1875 osób.
Dodatkowo w Biurze Zarządu i w Zakładzie Logistyki Materiałowej - oddano166 głosów.

Przypomnijmy, głosowanie trwa także dziś, do godziny 15. Głosy będą liczone w kopalniach, a protokoły będą spływać do związkowych centrali. Ostateczne wyniki mają być znane w środę rano.

Górnicy podpisują imienne karty, odpowiadają na pytanie: „Czy jesteś za podjęciem akcji protestacyjno-strajkowej, mającej na celu wycofanie się zarządu JSW S.A. z uchwał i decyzji, które pozbawiają pracowników dotychczasowych warunków pracy, płacy i świadczeń pracowniczych?”.
Wynik referendum przesądzony, bo górnicy stoją murem za swoimi przedstawicielami. – Wiadomo, że sytuacja jest coraz gorsza. Mówi się tylko o naszych zarobkach, a nie o tych wszystkich firmach czy firemkach, które powstają wokół kopalń – mówi nam Tomasz Pogoda, 25-letni górnik z Turzy Śląskiej.

Jutro i pojutrze zaplanowano w kopalniach akcje protestacyjne. Po każdej szychcie górnicy na 4 godziny zostaną na dole w bezpiecznych, wyznaczonych przez dyrekcję miejscach. Ale czy się odważą? Wobec 9 związkowców, którzy taką samą akcję poprowadzili dwa tygodnie temu w kopalni Budryk, wszczęto procedury zwolnienia. - To próba zastraszenia nas i załogi - komentują związkowcy.
ZOBACZCIE ZDJĘCIA, JAK GŁOSOWANO NA KOPALNI JAS-MOS

ILE NAPRAWDĘ ZARABIA NAUCZYCIEL. MITY O NAUCZYCIELSKICH PENSJACH
ILE MOŻNA ZAROBIĆ W DUŻYCH FIRMACH? CZY NAPRAWDĘ PŁACĄ LEPIEJ?
WSZYSTKO O ZWOLNIENIU DYSCYPLINARNYM: PRZYCZYNY, SKUTKI, KONSEKWENCJE


*Miss Studniówki 2015 ZDJĘCIA Najpiękniejsze dziewczyny studniówki
*Abonament RTV 2015 droższy! [ILE WYNOSI ABONAMENT + ZWOLNIENIA] Kto nie musi płacić abonamentu?
*Poszukiwani przestępcy z woj. śląskiego. Czy widziałeś te osoby? [TOPLISTA POSZUKIWANYCH]
*Aneta Zając nago w Playboyu [PIKANTNE ZDJĘCIA + WIDEO]
*Strajk w JSW? Będzie głośniej niż w Kompanii Węglowej! - ostrzegają górnicy
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Jacek Bombor, KR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.