In vitro w Częstochowie: Ćwierć miliona złotych na program wystarczy na pomoc dla 55 par

Czytaj dalej
Janusz Strzelczyk

In vitro w Częstochowie: Ćwierć miliona złotych na program wystarczy na pomoc dla 55 par

Janusz Strzelczyk

In vitro w Częstochowie: Najpierw w budżecie przygotowali pieniądze dla 30 par. Ale chętnych było więcej, więc pulę zwiększono. Pieniędzy na procedurę in vitro wystarczy dla 55 par.

Dodatkowe 100 tys. zł przeznaczy Częstochowa na dofinansowanie zabiegów in vitro w tym roku. Dzięki temu z programu skorzystają wszystkie pary, które zgłosiły się w jednodniowym naborze w styczniu i przejdą ostateczną procedurę kwalifikacji do zabiegu.

– Najpierw w budżecie miasta na realizację dofinansowania w 2018 roku zapisano 150 tys. zł, co wystarczało dla 30 par – mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie. – Jednak w przypadku kwalifikacji do programu większej liczby par, po analizie ich sytuacji zdrowotnej przez ośrodki medyczne realizujące procedury in vitro, możliwe było wydatkowanie większej puli środków, aby wszystkie pary mające wskazania i pragnące skorzystać z szansy na własne dziecko, jaką daje in vitro, mogły pozyskać z miejskie dofinansowanie. I tak się teraz stało. W tym roku do samorządowego programu in vitro aplikowały pierwotnie 52 pary. 22 pary trafiły na listę rezerwową.

Później dwa wnioski „wypadły” z programu (ciąża, przeciwwskazania medyczne), a dla będących jeszcze na liście rezerwowej 20 par udało się – decyzją prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka - zapewnić w budżecie Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta dodatkowe 100 tys. zł (tegoroczny budżet programu wynosi więc obecnie 250 tys. zł).

W dalszej części:

 • Czy wszystkie pary, które się zgłosiły, dostały się do programu
 • Ile już dzieci z in vitro urodziło się w Częstochowie
 • Czy za rok miasto też planuje kontynuację programu
Pozostało jeszcze 34% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.