In vitro w Sosnowcu: Cztery kliniki będą leczyć niepłodność

Czytaj dalej
Fot. Karina Trojok
Anna Dziedzic

In vitro w Sosnowcu: Cztery kliniki będą leczyć niepłodność

Anna Dziedzic

Cztery kliniki zajmą się w tym roku realizacją miejskiego programu in vitro w Sosnowcu. Właśnie rozstrzygnięto konkurs na wykonawcę . To już trzecia edycja sosnowieckiego „in vitro”, finansowana w całości przez Sosnowiec. Prawdopodobnie wiosną rozpocznie się kolejny nabór do programu.

Od 2016 roku lat Sosnowiec, jako jedno z dwóch miast w województwie śląskim (drugim miastem jest Częstochowa), finansuje mieszkańcom leczenie niepłodności metodą in vitro. W edycji na 2019 rok leczeniem zajmą się cztery kliniki,

Wszystkie firmy są zainteresowane współpracą z miastem Sosnowiec.

- Obecnie przygotowujemy dokumentację i wszystkie formalności związane z podpisaniem umów - mówi Rafał Łysy, rzecznik sosnowieckiego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Nabór do tegorocznego programu in vitro w Sosnowcu

Umowy mają być podpisane w przyszłym tygodniu. Wtedy będzie można dopiero ogłosić nabór chętnych par do programu.

Przypomnijmy. Sosnowiecki program leczenia niepłodności metodą in vitro trwa już trzeci rok z kolei. W 2018 roku nabór do programu rozpoczął się w kwietniu. Wydano na niego 163 tys. zł, (73 tys. zł otrzymał Artvimed, a 90 tys. zł Centrum Bocian). Leczenie okazało się skuteczne, bo pierwsza ciąża została potwierdzona już w czerwcu. To nie koniec dobrych wiadomości, bo także w ubiegłym roku na świat przyszło w Sosnowcu pierwsze dziecko, urodzone dzięki zastosowanej u rodziców metodzie leczenia niepłodności in vitro. Wiadomo, że to dziewczynka. W 2017 r. z dofinansowania do procedury leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego skorzystało 35 par. Dzięki udziałowi w programie, w ciążę zaszło dziesięć kobiet. U jednej z kobiet stwierdzono ciążę mnogą.

Jak podkreślają władze miasta, celem programu, który ma trwać cztery lata, jest ograniczenie zjawiska niepłodności i bezdzietności wśród mieszkańców Sosnowca. W sumie na jego realizację do 2020 roku gmina zamierza wydać 800 tys. zł. Maksymalna liczba zabiegów, do których parom przysługuje dofinansowanie, wynosi trzy. Uczestnicy programu mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości do 5 tys. zł do jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Różnicę pomiędzy całkowitym kosztem procedury a refundacją ponoszą pacjenci.

Kto może się ubiegać o refundację leczenia?

By przystąpić do programu, jego uczestnicy muszą spełniać określone warunki.

Kobieta musi mieć od 23-40 lat, a zainteresowana dofinansowaniem leczenia para musi pozostawać w związku małżeńskim lub partnerskim. Ważny warunek jest też taki, że w dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób pozostających w tym związku od roku mieszka w Sosnowcu. Para powinna też mieć udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też są po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.

Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.