Industriada już dzisiaj. Mnóstwo atrakcji nie tylko dla fanów techniki

Czytaj dalej
Fot. Fot. materiały prasowe
Katarzyna Pachelska

Industriada już dzisiaj. Mnóstwo atrakcji nie tylko dla fanów techniki

Katarzyna Pachelska

Święto Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, czyli Industriada, to świetna okazja, żeby aktywnie spędzić sobotę. W ramach Industriady zaplanowano wiele atrakcji dla miłośników techniki, rodzin z dziećmi czy dla fanów muzyki. Większość jest za darmo.

Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki odbędzie się dzisiaj, w 44 obiektach w 25 miastach województwa śląskiego.

Największy festiwal promujący dziedzictwo przemysłowe

Do 41 obiektów tworzących Szlak Zabytków Techniki dołączyły, w wyniku konkursu, także zabytki zaprzyjaźnione: Fabryka Pełna Życia z Dąbrowy Górniczej, Osiedle Patronackie Huty Silesia w Rybniku oraz Przystań Łabędy na Kanale Gliwickim.

- Dzięki współpracy samorządów lokalnych, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i podmiotów prywatnych Industriada jest nie tylko największym i najciekawszym w tej części Europy festiwalem promującym dziedzictwo przemysłowe, ale i festiwalem, który nie ogranicza dostępu osobom mniej zamożnym do kultury - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. - Tegoroczne święto Szlaku Zabytków Techniki oferuje ponad 500 wydarzeń, a tylko 7 procent z nich wymaga wykupienia biletu. Dodatkowo do zdecydowanej większości obiektów dotrzemy bezpłatnym transportem publicznym organizowanym między innymi przez Koleje Śląskie, KZK GOP, MZK Tychy i ZTZ Rybnik - dodaje.

Liczba wydarzeń, jakie przewidziano w ramach Industriady (włączając w to wczorajszy Rozruch Maszyn, czyli inaugurację Industriady w ośmiu miastach), wywołuje zawrót głowy.

Wydarzenie za wydarzeniem. A wielki finał - w Rybniku

W 44 obiektach biorących udział w Industriadzie praktycznie przez cały dzień, bo w większości od godziny 12 do późnej nocy, coś się dzieje. Po dokładny wykaz imprez warto zajrzeć na stronę industriada.pl, a na stronie dziennikzachodni.pl można przeczytać materiały o Top 20 najlepszych atrakcji Industriady, najlepszych wydarzeniach dla rodzin z dziećmi i tych, których nie mogą przegapić miłośnicy techniki.

W czasie Industriady możemy: jeździć wąskotorówką w Bytomiu czy Rudach Raciborskich, pływać statkiem po Kanale Gliwickim, zwiedzić browary w Cieszynie, Żywcu i Tychach, przejechać się ciuchcią w Ustroniu, gasić pożar w Mysłowicach czy obejrzeć zdjęcia kobiet górników Arka Goli, fotoreportera DZ - w Muzeum Śląskim w Katowicach.

Po raz pierwszy w Industriadzie biorą udział obiekty wpisane na listę UNESCO, czyli Sztolnia Czarnego Pstrąga i Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach, które od lipca 2017 są na tej prestiżowej liście.

Dodajmy, że wielki finał Industriady odbędzie się w Rybniku, na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. O godzinie 21.45 rozpocznie się wielkie widowisko multimedialne „Kobiety grają industrię”, bo hasło przewodnie tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki brzmi „Industria jest kobietą”.

Specjalnie na tę okazję Koleje Śląskie uruchomią z i do Katowic dodatkowy pociąg, który bezpiecznie zawiezie i odwiezie festiwalowiczów podróżujących z centrum województwa.

Katarzyna Pachelska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.