Innowacje w Krośnie Odrzańskim. Wytworzą produkt z osadu

Czytaj dalej
Fot. Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik

Innowacje w Krośnie Odrzańskim. Wytworzą produkt z osadu

Łukasz Koleśnik

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne współpracuje z Uniwersytetem Zielonogórskim. W sprawie... osadów.

Krośnieńskie przedsiębiorstwo, zajmujące się wodociągami i kanalizacją od kilku lat udoskonala swoją infrastrukturę, korzystając głównie z pieniędzy unijnych. Mają jednak problem, jak wszystkie oczyszczalnie w Polsce. Mianowicie co zrobić z osadem, który jest skutkiem ubocznym oczyszczania ścieków i powstaje wskutek szeregu procesów?

- Jednym z naszych zadań była modernizacja oczyszczalni, która ma już prawie 15 lat. W projekcie o dofinansowanie wpisaliśmy też rozwiązanie problemu, dotyczącego gospodarki wspomnianego osadu - tłumaczy prezes KPWK, Aleksander Kozłowski. - Jest on często wykorzystywany przez rolników, ale wciąż jest traktowany jako odpad szkodliwy. Dodatkowo prawnie należy on do wytwórcy, czyli w naszym przypadku oczyszczalni, nawet jeśli rolnik ma ten osad na własnym polu - wyjaśnia.

Jak to rozwiązać?Jak się okazuje, są dwa wyjścia. - Termiczne spalanie odpadu, które wiązałoby się z wybudowaniem spalarni - mówi Kozłowski. Drugi sposób jest jednak o wiele ciekawszy. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może nawet coś zyskać. Chodzi o to, żeby z osadu zrobić produkt. - Można wymieszać osad z wapnem w odpowiednich proporcjach. Można byłoby go wykorzystać np. w rolnictwie albo do neutralizacji terenów skażonych. Używanie go na zieleńcach miejskich też jest wskazane - mówi prezes Kozłowski.

Czy gmina coś na tym zyska?Obecnie jeszcze nie wiadomo, czy takie rozwiązanie się przyjmie. Jak podkreśla prezes, najpierw trzeba dokładnie zbadać tę technologię. - Taki produkt może pomóc glebie, ale każda ziemia jest inna, ma różne kategorie - wyjaśnia. Dlatego przedsiębiorstwo zawiązało współpracę z UZ.

Robert Kostka mówi, że jest zainteresowany nowym produktem.
Łukasz Koleśnik Robert Kostka mówi, że jest zainteresowany nowym produktem.

Istnieją obawy, że rolnicy nie będą zainteresowani takim rozwiązaniem. W końcu sporo gospodarzy odeszło od wapnowania gleby. Robert Kostka, rolnik z terenu gminy Gubin wyjaśnia, że to tylko z jednego powodu. - Korzystam z wapna na tyle, na ile mogę.Takim produktem z oczyszczalni też byłbym zainteresowany. Problemem jest bardzo wysoki koszt transportu - wyjaśnia.

Łukasz Koleśnik

Co robię?


Żadna tematyka mnie nie odstrasza. Biznes, polityka, sport, reportaże, fotoreportaże, relacje, newsy, historia. Dzięki temu też pogłębiam swoją wiedzę i doskonalę swoje umiejętności.


Największą satysfakcję z pracy mam wtedy, kiedy w jakiś sposób mogę pomóc. Dlatego często opisuję ludzi z problemami, chorych i potrzebujących oraz zachęcam do pomocy. I kiedy uda się pomóc nawet w najmniejszym stopniu, to jest plus. 


Działam głównie na terenie powiatu krośnieńskiego. Obecnie trzymam rękę na pulsie, jeśli chodzi o poszczególne inwestycje w regionie, jak chociażby przygotowywane podniesienie zabytkowego mostu w Krośnie Odrzańskim (Czy zabytkowy most w Krośnie Odrzańskim zostanie podniesiony w tym roku? To coraz mniej prawdopodobne), przyglądam się rozwojowi szpitala w regionie (Zachodnie Centrum Medyczne w końcu kupiło nowy rentgen do szpitala. Budynek w Gubinie doczeka się termomodernizacji).


Jak trafiłem do Gazety Lubuskiej?


W Gazecie Lubuskiej jestem zatrudniony od kwietnia 2015 roku. Wcześniej też pracowałem jak dziennikarz, głównie na terenie Gubina i okolic. Tam stawiałem też swoje pierwsze kroki w zawodzie, poznałem podstawy, złapałem kontakty.


Początkowo nie łączyłem swojej przyszłości z dziennikarstwem. Myślałem o informatyce albo aktorstwie (wiem, spory rozstrzał ;) ). Ostatecznie trafiłem jednak na studia do Wrocławia, gdzie studiowałem na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Poszczęściło mi się i po studiach zacząłem pracę w zawodzie oraz trwam w nim do dziś.


O mnie


Jestem miłośnikiem piłki nożnej oraz koszykówki. Od lat zapalony kibic Borussii Dortmund. Łatwo się domyślić, że w wolnym czasie lubię oglądać mecze, ale nie tylko. Czytam książki. Głównie kryminały lub biografie. Kinomaniak. Oglądam filmy (fan Gwiezdnych Wojen, ale tych starych) i seriale (za dużo by wymieniać). Lubię czasem pobiegać (za rzadko, co po mnie widać ;) ). Tak w skrócie. To tyle :)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.