apl

Instytut Polityki Energetycznej przypomni światu, że tu rodził się światowy przemysł petrochemiczny

Instytut Polityki Energetycznej przypomni światu, że tu rodził się światowy przemysł petrochemiczny
apl

Pomysł, który zrewolucjonizował postęp cywilizacyjny, m. in. komunikację, transport, nawet sposób prowadzenia wojny, narodził się na ziemiach polskich w XIX-wiecznej Galicji. I tym wydarzeniom poświęcony będzie cykl publikacji „Historia sektora energii.”

Olej skalny znany był człowiekowi od wieków, ale dopiero Ignacy Łukasiewicz odkrył, że – po zastosowaniu procesu destylacji - można znaleźć dla niego praktyczne zastosowanie. Wynaleziona przez niego lampa naftowa, to był dopiero początek światowej kariery ropy naftowej, bez której nie sposób wyobrazić sobie naszej dzisiejszej cywilizacji. Instytut Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie chce przypomnieć światu, że początek tej kariery miał miejsce na ziemiach polskich, jak do tego doszło, przedstawić bohaterów tego procesu i zaakcentować, że w połowie XIX wieku we Wschodniej Galicji (i na dzisiejszym Podkarpaciu też) rodził się światowy przemysł petrochemiczny.

W ramach projektu „Historia sektora energii” powstaje cykl artykułów naukowych, pokazujących historię i funkcjonowanie przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Ta sama tematyka będzie prezentowana w podcastach, które zostaną opublikowane na kanale Youtube, Instytutu Polityki Energetycznej i w kilku największych platformach podcastowych, m. in. Spotify i Google Podcast.

Zwieńczeniem projektu będzie wydanie specjalnego numeru anglojęzycznego czasopisma naukowego „Energy Policy Studies” (wydawanego przez IPE), z wszystkimi przygotowanymi artykułami w dwóch wersjach: drukowanej i elektronicznej. Czasopismo zostanie przekazane do najważniejszych bibliotek na całym świecie. Artykuły będą także dostępne na stronie Instytutu Polityki Energetycznej oraz w jego mediach społecznościowych. Cykl zainicjuje publikacja historyka UJ, prof. dr. hab. Piotra Franaszka nt. galicyjskich inżynierów i przedsiębiorców, którzy w drugie połowie XIX w. bardzo zintensyfikowali doskonalenie technicznych metod pozyskiwania ropy z tutejszych złóż. miało to być odpowiedzią na gwałtownie rosnący popyt na tę kopalinę.

Projekt IPN wpisuje się w ideę „Roku Ignacego Łukasiewicza”, jakim 2022 r. ogłosił polski Sejm, a także nawiązuje do 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza. IPE, powstały w 2015 r. niezależny think tank ekspertów, zajmujących się energetyką, już od dłuższego czasu promuje zarówno w kraju, jak i poza granicami Polski postać i dorobek pioniera światowego przemysłu petrochemicznego. Nadto prowadzi działalność naukowo-badawczą, ekspercką, propaguje naukę i wiedzę o polityce energetycznej.

apl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.