(DZ)

Interaktywna mapa zarobków i diet w samorządach Kujaw i Pomorza

Interaktywna mapa zarobków i diet w samorządach Kujaw i Pomorza
(DZ)

Najniższe zarobki wśród włodarzy w Kujawsko-Pomorskiem radni przyznali wójcinie w Raciążku. Niewiele więcej dostał wójt w Białych Błotach. Ona ma niecałe 6 tys. zł, on - 6600 zł. Reporterzy "Pomorskiej" zebrali informacje o zarobkach wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich gmin i miast oraz starostów w województwie. Sprawdziliśmy też, jakie diety przyznali sobie radni.

Raciążek (pow. aleksandrowski) i Białe Błota (pow. bydgoski) to gminy, w których wójtowie mają najniższe zarobki wśród gminnych włodarzy w województwie kujawsko-pomorskim.

Wójt za 6 i ponad 10 tys. zł

Wójcina Raciążka zarabia niecałe 6 tys zł brutto, wójt Białych Błot - 6600 zł. Oczywiście brutto. Raciążek ma ok. 3100 mieszkańców, Białe Błota - ponad 20 tys.

Reporterzy oddziałów lokalnych "Gazety Pomorskiej" pozbierali informacje o zarobkach wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, starostów wszystkich powiatów. Sprawdziliśmy też, jakie diety przyznali sobie radni.

Raciążek i Białe Błota to skrajne przykłady w Kujawsko-Pomorskiem. Dariusz Fundator (Białe Błota) swoja funkcję sprawuje pierwszą kadencję, w radzie większość mają zwolennicy jego konkurentki do wójtowskiego fotela. Uznali, że wójt najpierw musi się sprawdzić, czy zasługuje na wyższe zarobki. Wiesława Słowińska wójtem jest od 2006 r.

Jest kilku wójtów i burmistrzów, którzy mają pensje poniżej 8 tys. zł. Wszystkie kwoty podajemy brutto. To wójt Gąsawy (7 152 zł) Topólki (7 699 zł), Wielkiej Nieszawki (7 750), Rogowa w pow. żnińskim (7 938 zł), burmistrz Strzelna (7 740 zł). Tu też kilka osób dopiero w tej kadencji zaczęło pełnić swoją funkcję.

Na drugim biegunie jest zdecydowanie bardziej liczna grupa włodarzy, znacznie lepiej uposażonych. Maksymalne stawki dla wójta i burmistrza - ponad 10 tys. - ma mniej więcej 2 na 3 włodarzy w województwie.

Starostowie powiatowi najczęściej zarabiają 10 620 zł lub 10 180 zł. Mniej ma starościna powiatu aleksadrowskiego, starostowie w powiecie mogileńskim i rypińskim.
Zarobki samorządowców składają się z wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego, dodatku specjalnego i stażowego. Górne stawki zależą od liczby mieszkańców. Od lipca ubr. wynagrodzenie zasadnicze zostało obniżone. Stało się to po niesławnej historii z nagrodami przyznanymi ministrom. "Dla równowagi" (?!) posłowie obniżyli też zarobki samorządowcom.

Diety radnych - od 120 zł do ponad 1000 zł

Sprawdziliśmy też, ile wynoszą diety radnych wszystkich gmin i powiatów. Maksymalna wysokość zależy od liczby mieszkańców. Do 15 tys. mieszkańców najwyższa kwota to 1342,07 zł, od 15 tys. do 100 tys. - 2013,10 zł, a powyżej 100 tys. mieszkańców - 2684,13 zł.

Najwyższe stawki mają przewodniczący. Dla zwykłego radnego, który nie pełni żadnej funkcji, najniższa dieta w naszym województwie to 120 zł - za udział w posiedzeniu. Tak jest w Lubiewie i Dobrem. Z reguły najniższe stawki 200-350 zł są płacone za udział w posiedzeniu.

Ale są też gminy, w których dieta jest całkiem spora. Np. w gminie Aleksandrów Kuj. - 1050 zł, Białe Błota - 905,89 zł, Golub-Dobrzyń (gmina) 756 zł.

Są jednak rady, w których "zwykłych" radnych nie ma. Bo albo każdy pełni jakąś funkcję (np. Bydgoszcz), albo należy do dwóch lub trzech komisji i wtedy dieta jest wyższa (Inowrocław), albo są jeszcze inne warunki.
Inną stawkę ma wiceprzewodniczący rady, gdy nie prowadzi sesji, inną - gdy ją prowadzi. Pomysłów radnym w każdym razie nie brakowało, wariantów w niektórych gminach jest multum. Tak samo w określaniu potrąceń za nieobecności albo za zbyt wczesne wyjście.
By sprawy nie gmatwać, bo tabele diet potrafią być bardzo rozbudowane, podajemy tylko stawki dla przewodniczącego rady i zwykłego radnego.

Kliknij na gminę i się dowiedz

Każdy z Czytelników może sam sprawdzić, ile wynoszą diety w każdej gminie, ile zarabia każdy włodarz, starosta w powiecie. Przygotowaliśmy interaktywną mapę naszego województwa. Wystarczy kliknąć w odpowiedni powiat i zobaczymy zarobki.
Można porównać, jak to wygląda w poszczególnych powiatach, jak w sąsiednich gminach.

Informacje z gmin zebrali dziennikarze oddziałów "Pomorskiej": ALE, MS, GOZ, KG, JM, , JK, PA, MONA, AK, IWO, DD, FI, DAN, AJ, PAK, JCh, KR, JM, KL.

(DZ)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.