Zbigniew Biskupski

Interesujące oferty pracy dla inżynierów

Analizy pokazują, że popyt na inżynierów nie maleje, co oznacza, że nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także absolwenci uczelni technicznych mają Fot. 123rf Analizy pokazują, że popyt na inżynierów nie maleje, co oznacza, że nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także absolwenci uczelni technicznych mają duże szanse na znalezienie pracy.
Zbigniew Biskupski

Polski rynek pracy potrzebuje i jeszcze długo będzie potrzebował inżynierów-specjalistów. Odzwierciedleniem tego są dane z których wynika, że co dziesiąte ogłoszenie było skierowane do pracowników z branży inżynieryjnej

Poszukiwania dotyczą przede wszystkim monterów, elektroników/elektryków oraz specjalistów konstrukcji i technologii. Ale nie tylko! Analizy pokazują, że popyt na inżynierów nie maleje, co oznacza, że nie tylko doświadczeni specjaliści, ale także absolwenci uczelni technicznych mają duże szanse na znalezienie pracy w zawodzie zaraz po studiach.

Największy wzrost zapotrzebowania na inżynierów odnotowano w budownictwie i nieruchomościach i wyniósł on w ostatnich miesiącach ok. 17 proc. W pozostałych branżach zainteresowanie pracodawców inżynierami utrzymuje się na wyrównanym poziomie.

W przemyśle ciężkim niemal co trzecie ogłoszenie skierowane było do mechaników, poszukiwano także specjalistów ds. konstrukcji/technologii, monterów/serwisantów oraz osób specjalizujących się w elektronice i/lub elektryce.
Największy wzrost zapotrzebowania zanotowano na specjalistów w branżach energetyki konwencjonalnej i odnawialnej – wyniósł on ok. 34.

Analiza ogłoszeń pracodawców wskazuje, że np. w przypadku monterów/serwisantów oczekują oni wyższego wykształcenia technicznego – na kierunkach: elektryka, automatyka, mechanika i budowa maszyn, elektronika lub elektrotechnika. Liczy się także znajomość specjalistycznych programów (CAD, AutoCad) oraz umiejętność czytania dokumentacji technicznej. Mile widziane jest posiadanie uprawnień energetycznych. Oczekiwana jest także znajomość języka angielskiego na poziomie co najmniej B2. Ponadto, wymaga się gotowości do częstych wyjazdów służbowych, pracy w systemie zmianowym oraz prawa jazdy kategorii B. Te dwa ostatnie wymagania są charakterystyczne dla większości ogłoszeń adresowanych do inżynierów.

Z kolei od inżynierów specjalności elektronika/elektryka wymaga się specjalistycznego wykształcenia technicznego - na kierunkach: mechanika, mechatronika, elektryka, elektromechanika. Ponadto, kandydatom stawia się wymóg znajomości specjalistycznych technik i narzędzi pracy, znajomości oprogramowania (CAD). Ważne są także umiejętności manualne i analitycznego podejścia do rozwiązywania problemów. Przydatne okazuje się doświadczenie na podobnym stanowisku.
Polski rynek pracy wciąż otwarty jest na kandydatów z umiejętnościami technicznymi, praktycznymi. Jeśli więc jesteś absolwentem kierunku inżynieryjnego, na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednią ofertę zatrudnienia.

Zbigniew Biskupski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.