Inwestor nie rezygnuje. Chce uzyskać koncesję do 2021 roku

Czytaj dalej
Fot. Arc. DZ
Paulina Musialska

Inwestor nie rezygnuje. Chce uzyskać koncesję do 2021 roku

Paulina Musialska

Firma Rathdowney Polska chce do 2021 roku uzyskać koncesję na wydobycie rud cynku i ołowiu na Jurze. Budowa kopalni ma potrwać około pięciu lat.

Temat budowy kopalni na terenie budzi kontrowersje. Chociaż firma Rathdowney Polska usunęła się nieco w cień, to nie zrezygnowała z planów inwestycyjnych. Do tej pory na Projekt OLZA (zbadanie i udokumentowanie złóż cynku i ołowiu na terenie południowej Polski). wydała już około 84 mln zł. Pieniądze te wydane zostały m.in. na prace rozpoznawczo-poszukiwawcze na terenie czterech gmin: Zawiercie, Ogrodzieniec, Łazy i Poręba. Budowa kopalni ma natomiast pochłonąć około miliarda złotych. Na razie nie podjęto decyzji o lokalizacji kopalni, choc pod uwagę bierze się już dwie gminy.

- Prace, które wykonaliśmy do tej pory wskazują, że najbardziej prawdopodobną lokalizacją będzie gmina Ogrodzieniec lub Łazy. Jeśli wszystkie nasze badania środowiskowe, inżynieryjne, ekonomiczno-społeczne oraz hydrogeologiczne zakończą się pomyślnie, to cała procedura ubiegania się o koncesję wydobywczą może zakończyć ok. 2021 roku - mówi Bartosz Władimirow z firmy Rathdowney. - Cała bardzo złożona procedura formalno-prawna wraz z budową niezbędnej infrastruktury może potrwać około pięciu lat - dodaje Bartosz Władimirow.

Firma Rathdowney Polska zakłada, że przy budowie zakładu górniczego zatrudnienie znajdzie 250-400 osób. Podczas eksploatacji złóż rud cynku i ołowiu zatrudnionych ma zostać 450 osób.

Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.