Maciej Czerniak

Inwigilacja na potęgę. Fundacja Panoptykon: Wystarczą 2 minuty, by policja dowiedziała się, gdzie byliśmy w ciągu całego roku

Działacze fundacji Panoptykon zwracają uwagę, że brakuje w Polsce instytucji, które mogłyby kontrolować służby dysponujące narzędziami inwigilacji o Fot. Policja/zdjęcie archiwalne Działacze fundacji Panoptykon zwracają uwagę, że brakuje w Polsce instytucji, które mogłyby kontrolować służby dysponujące narzędziami inwigilacji obywateli
Maciej Czerniak

Służby ponad 1,3 mln razy w ciągu roku stosowały kontrolę operacyjną wobec Polek i Polaków. Policja założyła 8065 podsłuchów, ale tylko z niego ponad 1,3 uzyskała dowody w sprawach karnych. Operatorzy komórkowi specjalnie dla policji przez 12 miesięcy przechowują dane pokazujące, gdzie przebywaliśmy.

Zobacz wideo: Zmiany w prawie. Będzie teraz mniej wypadków na drogach?

Ile razy rocznie służby (nie tylko specjalne) sięgają po podsłuchy i sprawdzają u operatorów telefonii, gdzie byliśmy i co robiliśmy? Liczby przedstawiane w najnowszym raporcie fundacji Panoptykon dają do myślenia.

Z informacji, jakie przedstawia fundacja, wynika że, np. policji wystarczą dwie minuty, by uzyskać od operatora dane o logowaniach naszego telefonu komórkowego w ciągu całego minionego roku. A to oznacza, że - przynajmniej teoretycznie - można sprawdzić, gdzie byliśmy i co robiliśmy w danym miejscu. Komórkę mamy przy sobie przecież prawie zawsze.

Na ponad 8 tys. podsłuchów założonych przez policję w ciągu roku, tylko 1,3 posłużyło do zdobycia dowodów dla sądu. Kim były pozostałe podsłuchiwane osoby? - pyta fundacja Panoptykon.

Więcej czytaj w pełnej wersji artykułu.

Pozostało jeszcze 92% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Maciej Czerniak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.