ISD Huta Częstochowa. Wniosek o upadłość przygotowany?

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
janusz strzelczyk

ISD Huta Częstochowa. Wniosek o upadłość przygotowany?

janusz strzelczyk

Decydują się losy ISD Huty Częstochowa. Prawdopodobna upadłość przygotowana.

Już 28 czerwca do sądu trafił wniosek o upadłość likwidacyjną, dotyczący trzech spółek: ISD Polska, ISD Trade i ISD Huta Częstochowa. Sąd ma dwa miesiące od złożenia wniosku o upadłość na podjęcie decyzji. Ale to nie jest termin sztywny. ISD może wycofać wniosek, jeżeli inwestorowi i bankom, które są wierzycielami spółki, uda się osiągnąć porozumienie.

W ubiegłym tygodniu, w piątek, Mieczysław Radecki, tymczasowy nadzorca sądowy, który zabezpiecza majątek częstochowskiej huty, powiedział nam, że w poniedziałek, 26 sierpnia, złoży w sądzie sprawozdanie wskazujące, czy ma ona wystarczającą ilość środków na przeprowadzenie postępowania upadłościowego.

Tymczasem, jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, dzisiaj, 26 sierpnia ISD ma złożyć wniosek o tzw. upadłość przygotowaną, z pominięciem uciążliwego, kosztownego i długotrwałego postępowania upadłościowego.

W takiej sytuacji we wniosku powinien być wskazany inwestor, któremu należy sprzedać przedsiębiorstwo.

Wybór inwestora ustala ISD z bankami wierzycielami huty. Jeśli wszystko w tym procesie dobrze przebiega sąd powołuje syndyka, który w ciągu miesiąca musi sprzedać firmę wskazanemu we wniosku inwestorowi.

Kto mógłby być tym inwestorem ? Ostatnie informacje mówiły, że ostatnim i jedynym zainteresowanym ISD Hutą Częstochowa jest chiński inwestor (prawdopodobnie to bank, który swoją siedzibę ma w Hongkongu), którego reprezentuje spółka inwestycyjna Sunningwell International Polska.

Po wycofaniu się Greybull Capital LLP, który, jako jedyny zgłaszał jeszcze lipcu gotowość do zakupu częstochowskiego przedsiębiorstwa w grze liczył się Liberty House Group. To wielki gracz na rynku hutniczym i metalurgicznym, nie tylko stalowym, ale też aluminium.

Niedawno brytyjski koncern przejął od Arcelor Mittal siedem hut i pięć centrów serwisowych w siedmiu krajach europejskich, m.in. w Czechach i Rumunii. Działa w ponad 30 krajach świata, a swoje huby ma w Dubaju, Singapurze, Hong Kongu. Ale Liberty Steel na złożenie wiążącej oferty w sprawie ISD Huty Częstochowa potrzebował więcej czasu.

Huta praktycznie nie pracuje od maja. Do prac związanych z utrzymaniem porządku, konserwacji urządzeń wystarczy 159 osób. W przedsiębiorstwie jest zatrudnionych 1235 pracowników. Dostają tzw. postojowe, ok. 60 proc. płacy.

Większość zadłużenia huty (230 mln zł) jest w bankach: Pekao SA oraz PKO BP. Huta Częstochowa już w 2005 roku była bankrutem.

Jej zadłużenie trzykrotnie przekraczało wartość księgową przedsiębiorstwa. Wtedy firmę uratowała prywatyzacja, zakup przez Zjednoczenie Przemysłowe Donbasu (ISD).

Huta Częstochowa jest spółką ISD. Właścicielem 50 procent plus dwóch akcji ISD jest grupa inwestorów kierowana przez szwajcarską firmę handlową Carbofer i rosyjskiego przedsiębiorcę Aleksandra Katunina.

janusz strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.