Istebna przeciw LGBT. Gmina ma specjalną uchwałę. Czy będzie bojkot Trójwsi Beskidzkiej?

Czytaj dalej
Andrzej Drobik

Istebna przeciw LGBT. Gmina ma specjalną uchwałę. Czy będzie bojkot Trójwsi Beskidzkiej?

Andrzej Drobik

Na początku września 2019 Rada Gminy Istebna wprowadziła deklarację o przeciwdziałaniu „ideologii LGBT”. Uchwała ma niespodziewany skutek – jeden z przewodników beskidzkich zapowiedział bojkot miejscowości.

Deklaracja Rady Gminy w Istebnej odbiła się szerokim echem nie tylko w Beskidach i pojawiają się kolejne głosy, które krytykują istebniańskich samorządowców.

„Chociaż treść dokumentu wyraźnie świadczy o braku wiedzy na temat mniejszości seksualnych czy nowoczesnej edukacji seksualnej, a także o braku refleksji nad znaczeniem uchwały, nie mogę jako nauczyciel historii i przewodnik beskidzki zlekceważyć przyjętego przez Radę stanowiska.

Za pozbawionym realnej treści określeniem »ideologia LGBT« kryją się prawdziwi ludzie i ich krzywda, kryje się znana z najczarniejszych kart dziejów metoda odczłowieczenia i szerzenia nienawiści do drugiego człowieka” – napisał do istebniańskich radnych Zbigniew Strucki, przewodnik beskidzki i nauczyciel historii.

I dodał: „Szkoda, że Rada Gminy Istebna postanowiła powtórzyć haniebny krok podpatrzony u kilku samorządów Polski, zamiast czerpać z własnej bogatej tradycji: tradycji wielonarodowego i różnorodnego wyznaniowo Śląska Cieszyńskiego, tradycji tolerancji i zrozumienia. Wasza Mała Ojczyzna wiele już wycierpiała przez bezmyślne podsycanie podziałów i nienawiści. Z Waszej winy te podziały i nienawiść znowu urosły” – pisze w liście Strucki.

Przewodnik zapowiada też, że do momentu odwołania uchwały, nie będzie organizował w Trójwsi Beskidzkiej żadnych zorganizowanych wyjazdów turystycznych, a to może się okazać wymierną stratą dla przedsiębiorców z branży turystycznej. Na razie do słów Struckiego nie odnoszą się radni.

– Ten list będzie omawiany na komisji i na sesji Rady Gminy. Do tej pory nie chciałbym komentować sprawy – powiedział Stanisław Legierski, przewodniczący Rady Gminy Istebna.

Przypomnijmy, że 2 września 2019 istebniańska rada przyjęła uchwałę, w której deklaruje „powstrzymywanie ideologii LGBT”. Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały, swoje oburzenie na sesji wyraziła Gabriela Lazarek z Cieszyna, z partii Zieloni.

Przed głosowaniem Lazarek poprosiła o zabranie głosu, zgodnie z procedurą został on jej przyznany dopiero po głosowaniu. Oprócz tego nikt z radnych nie chciał się wypowiadać w tym temacie. Ostatecznie 14 radnych głosowało „za”, jeden z nich był nieobecny. Uchwała została przyjęta jednogłośnie.

– Osoby LGBT to są ludzie, a nie ideologia. To co państwo nazywają ideologią i LGBT występowało już wielokrotnie w historii i bez wyjątku prowadziło to do katastrofy. Dochodziło do wykluczeń, nawet pobić. Ja wiem, że Istebna jest konserwatywna, katolicka. Ja stąd pochodzę, jestem również osobą wierzącą. Jest mi wstyd, także przed moimi dziadkami, którzy przeżyli II wojnę światową i opowiadali mi historie, co się działo z osobami homoseksualnymi, jak były traktowane - mówiła w czasie sesji Lazarek.

Głos Zbigniewa Struckiego jest kolejnym w tej sprawie.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.