Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Sylvia Dąbrowa
Jakub Oworuszko

Jacek Kurski nie jest już prezesem TVP [wideo]

Jakub Oworuszko

Rada Mediów Narodowych odwołała Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa Telewizji Polskiej. Funkcję sprawował tylko przez pół roku.

Jest już pierwsza decyzja nowo powołanej Rady Mediów Narodowych. Ze stanowiskiem prezesa TVP pożegnał się Jacek Kurski, który pracę w telewizji rozpoczął w styczniu 2016 r. Nominację otrzymał wtedy z rąk ministra skarbu.

Uważam, że szefowie TVP i Polskiego Radia powinni zostać wybrani w konkursie - mówiła w poniedziałek w rozmowie z AIP Joanna Lichocka, członkini RMN. Oficjalnego powodu odwołania Kurskiego nie podano.

Telewizja wielką miłością Jacka Kurskiego

- Telewizja Polska była dla mnie zawsze wielką miłością - przekonywał Kurski tuż po objęciu stanowiska w styczniu. - Zostawiłem tutaj kilka najlepszych lat mojego życia. Dlatego powierzenie przez ministra skarbu funkcji prezesa traktuję jako wielki honor i wyzwanie - mówił ówczesny prezes.

Gdy Kurski został prezesem, z TVP zostało zwolnionych wielu dziennikarzy i spadła oglądalność programów.

RMN zdecydowała, że w październiku zostanie rozpisany konkurs na nowego szefa TVP. W mediach spekulowano we wtorek, kto mógłby zastąpić Kurskiego. Wymieniano m.in. Anitę Gargas, jednak najprawdopodobniej tymczasowo stanowisko prezesa telewizji obejmie Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.


Prezes TVP Jacek Kurski wygwizdany na festiwalu w Opolu.

Nowa prezes

Raczyńska ma 60 lat, w przeszłości pracowała m.in. jako korespondentka TVP i Polskiego Radia. Od 2005 r. była zastępcą kierownika Redakcji Publicystyki i Widowisk Społecznych TVP1, następnie pełniła funkcję dyrektora programu pierwszego TVP. W 2011 r. startowała z list PiS w wyborach do Sejmu, mandatu jednak nie uzyskała.

Wzięli się ostro do pracy

Rada Mediów Narodowych rozpoczęła działalność w poniedziałek od wyboru Krzysztofa Czabańskiego na przewodniczącego. Oprócz niego do rady należą jeszcze posłanki Prawa i Sprawiedliwości: Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk, Grzegorz Podżorny, zgłoszony do rady przez klub parlamentarny Kukiz’15, oraz były prezes TVP Juliusz Braun, który był kandydatem Platformy Obywatelskiej. Do zadań rady należy m.in. powoływanie i odwoływanie rad nadzorczych TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej.

Opozycja przeciwko

Kurski jako szef telewizji był od początku krytykowany przez opozycję. Politycy zarzucali mu stronniczość i przekonywali, że programy informacyjne i publicystyczne TVP staną się tubą propagandową rządu Prawa i Sprawiedliwości.

Jakub Oworuszko

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.