Jadąc samochodem nie korzystaj z telefonu. To niebezpieczne!

Czytaj dalej
Fot. Rafal Niewczas/Polskapresse
Bartosz Gubernat

Jadąc samochodem nie korzystaj z telefonu. To niebezpieczne!

Bartosz Gubernat

200 zł mandatu i pięć punktów karnych grozi za jazdę samochodem z telefonem w ręce. Mimo to codziennie policjanci zatrzymują mnóstwo kierowców, którzy nie przestrzegają tego przepisu.

Rozmowa w czasie jazdy przez telefon komórkowy jest dozwolona wyłącznie z wykorzystaniem zestawu głośnomówiącego. Trzymanie aparatu w ręce jest niedozwolone i zagrożone mandatem.

- To niebezpieczne wykroczenie. Kierowca powinien trzymać dłonie na kierownicy i być skupionym na prowadzeniu samochodu. Kiedy trzyma telefon przy uchu, albo jeszcze gorzej, pisze w czasie jazdy SMS, stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu

– mówi kom. Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Mimo to liczba kierowców popełniających to wykroczenie rośnie. Z danych KWP wynika, że w 2018 roku policjanci drogówki zatrzymali 5161 takich osób. W ubiegłym roku było ich już 7002. - 6330 kierowców dostało mandaty, natomiast 670 pouczono lub skierowano wnioski o ukaranie ich do sądu. Od początku tego roku takich wykroczeń mamy już 776 – wylicza Anna Klee z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Bartosz Gubernat

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

misiekle

Całkowicie się nie zgadzam z tym, że SAMO TRZYMANIE TELEFONU W RĘCE jest niebezpieczne. W trasie, poza terenem zabudowanym (większa szybkość, szybko zmieniająca się sytuacja na drodze) tak, lepiej wtedy trzymać obie ręce na kierownicy i uważnie patrzeć na drogę, ale w mieście zdecydowanie nie. Jadąc z niewielką szybkością spokojnie da się skręcić, włączyć kierunkowskaz, zmienić biegi i wykonywać inne mało skomplikowane manewry.Niewygodnie jest, to prawda, ale da się - spraktykowane ! Uważam, że ZDECYDOWANIE WIĘKSZYM zagrożeniem jest ZAANGAŻOWANIE w rozmowę, jej treść. Sam się o tym kiedyś przekonałem jadąc i rozmawiając przez zestaw słuchawkowy, a temat i dynamika rozmowy były "ciężkie". W sytuacji kłótni, nerwów lub innego "ciężkiego tematu" kompletnie nie ma znaczenia gdzie jest aparat i czy go trzymamy w ręku. Podobnie z rozmowami biznesowymi, jeżeli trzeba się głębiej zastanowić, przemyśleć odpowiedź, wtedy inne zmysły są bardzo mocno przytłumione, ograniczone.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.