Jak dalej potoczy się wojna? Osiem możliwych scenariuszy

Czytaj dalej
Fot. Fot. facebook.com/MinistryofDefence.UA
Hubert Rabiega

Jak dalej potoczy się wojna? Osiem możliwych scenariuszy

Hubert Rabiega

Zdaniem ukraińskiego polityka i publicysty - Ołeksija Zmereneckiego - rosyjska inwazja na Ukrainę potoczy się dalej według jednego z ośmiu możliwych scenariuszy.

Scenariusz pierwszy. Rosji zabraknie żołnierzy, sprzętu i amunicji

Ołeksij Zmerenecki wskazuje, że "deklarowane nominalne zdolności armii rosyjskiej mogą znacznie odbiegać od rzeczywistych – z powodu korupcji i celowego fałszowania wskaźników". W pewnym momencie (perspektywa wielomiesięczna) Rosja może przestać być zdolna do prowadzenia dalszych operacji ofensywnych i defensywnych na Ukrainie z powodu znacznego deficytu potrzebnego sprzętu, amunicji i zdolnych do walki żołnierzy.

"Za najwyżej kilka miesięcy, kosztem wielu tysięcy istnień ukraińskich żołnierzy i cywilów, armia rosyjska będzie krytycznie wyczerpana i będzie potrzebować ogólnej rosyjskiej mobilizacji i znaczących represji w Rosji, aby utrzymać wewnętrzną stabilność i kontynuować wojnę" - twierdzi autor analizy.

Scenariusz drugi. Załamanie gospodarcze Rosji pod presją sankcji

Rosja przez wiele lat przygotowywała swój system gospodarczo-finansowy do odcięcia od świata zachodniego. Skala nałożonych już sankcji jest jednak bezprecedensowa. Od początku inwazji na Ukrainę, Rosja straciła około 40 procent swoich rezerw w złocie i walutach obcych, które zamrożono w USA i Europie. "Niewiele osób na globalnym rynku chce dziś kupować rosyjskie złoto w obawie przed wtórnymi sankcjami USA" - zwraca uwagę Ołeksij Zmerenecki. Rosyjski rubel załamał się zmniejszając siłę nabywczą ludności i dewaluując oszczędności Rosjan. Według prognozy Bank of America, PKB Rosji spadnie co najmniej o 13 proc.

Jeśli Zachód zdecyduje się na pogłębienie sankcji, w tym na embargo na rosyjskie surowce energetyczne (gaz, ropa, węgiel) - Rosja znajdzie się na ścieżce wiodącej do gospodarczego załamania i głębokiej recesji.

Scenariusz trzeci. Kraje Zachodu zostaną wciągnięte w wojnę z Rosją

Zmerenecki przypomina niedawne ultimatum Władimira Putina wobec USA i NATO, w którym prezydent Rosji zażądał, aby wycofać wojska Sojuszu do granic Paktu z 1997 r. Putin chce, by NATO wycofało swoje wojska z 14 państw Europy Środkowo-Wschodniej, które przystąpiły do ​​Sojuszu po 1997 r., w tym z Polski i państw bałtyckich. To rodzi istotne napięcie na linii NATO-Rosja. Jakikolwiek incydent zbrojny na terytorium państwa członkowskiego NATO, który byłby spowodowany przez Kreml, może spowodować militarną odpowiedź Sojuszu.

Scenariusz czwarty. Ukraina zgodzi się na żądanie Rosji ws. wykluczenia członkostwa w NATO

Z badań socjologicznych wynika, że przytłaczająca większość Ukraińców uważa za niedopuszczalne podpisanie tymczasowego rozejmu z Rosją bez wycofania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Nie ma też społecznej zgody na oddanie Rosji regionu Doniecka, Ługańska czy uznanie zaboru Krymu. "Przedłużająca się wojna, straty ludzkie i zniszczenia mogą zmienić nastroje" - zauważa zarazem Zmerenecki. Z upływem czasu może się pojawić społeczne poparcie na Ukraine dla utworzenia innego niż NATO formatu sojuszu polityczno-wojskowego. To mogłoby oznaczać częściowe zaspokojenie żądania Moskwy, która chce gwarancji, że Ukraina całkowicie zrezygnuje z aspiracji do członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim.

Scenariusz piąty. Użycie broni atomowej przez Rosję

Eksperci obawiają się, że Putin mógłby uznać taktyczną broń jądrową (tzn. broń atomową najniższego szczebla) za "zwykłą broń" i jej użycie na cel ukraiński nie oznaczałoby rozpoczęcie światowej wojny nuklearnej. "Niejasna pozostaje potencjalna reakcja Zachodu na takie działania Kremla. W końcu rozpoczęcie na świecie pełnej wojny nuklearnej w odpowiedzi na taktyczny atak Rosji może być decyzją nie do przyjęcia" - zauważa Zmerenecki.

Scenariusz szósty. Interwencja Chin

"Można oczekiwać, że Chiny utrzymają neutralne stanowisko wobec rosyjskiej agresji do czasu pojawienia się globalnego zagrożenia" - pisze Zmerenecki. "Jednocześnie Chiny prawdopodobnie będą starać się nie łamać zachodnich sankcji oraz zwiększać swoje wpływy gospodarcze w Rosji – tzn. narzucać juana jako główną walutę w handlu zagranicznym, obniżać ceny rosyjskich surowców i zarabiać na deficytach importowych" - dodaje.

Scenariusz siódmy. Paraliż Rosji ze strony światowych gigantów technologicznych

Około połowa Rosjan korzysta na co dzień z aplikacji WhatsApp, którego właścicielem jest amerykański Facebook. Udział Google w rynku rosyjskim wynosi 73 proc. Filmy z YouTube w Google ogląda regularnie 60-80 mln unikalnych użytkowników z Rosji. Około 25 proc. urządzeń mobilnych w Rosji to smartfony firmy Apple, a większość telefonów działa na amerykańskich systemach Android Google'a.

Wyłączenie w Rosji usług i produktów kontrolowanych przez globalne koncerny technologiczne, takie jak Google, Facebook czy Apple, oznaczałoby znaczny paraliż rosyjskiej przestrzeni wirtualnej. Dotknęłoby to przede wszystkim zwykłych Rosjan zamieszkujących miasta.

Scenariusz ósmy. Putin zostanie wyeliminowany lub odsunięty od władzy

Międzynarodowe otoczenie Rosji niejednokrotnie wyrażało oczekiwanie, że odsunięcie Władimira Putina od władzy na Kremlu byłoby bardzo pożądaną sytuacją. Prezydent USA Joe Biden nieoficjalnie określił Putina "Zbrodniarzem wojennym". Pojawiają się też opinie, że mogłoby dojść do fizycznej eliminacji obecnego prezydenta Rosji. Zdaniem Zmereneckiego "bardziej prawdopodobny jest pasywny sabotaż ekipy dyktatora, który osłabi kontrolę reżimu na wszystkich szczeblach i wzmocni inne scenariusze zakończenia wojny".

Źródło: pravda.com.ua

Hubert Rabiega

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.