Jak dbać o zęby naszego psa?

Czytaj dalej
Fot. archiwum GL
Magda Weidner

Jak dbać o zęby naszego psa?

Magda Weidner

Porady udzieliła Anna Jastrzębska, lekarz weterynarii, właścicielka przychodni weterynaryjnej Amicus w Zielonej Górze.

Jest kilka metod, które możemy zastosować w domu. Po pierwsze - należy używać do tego zabiegu specjalistycznych produktów przeznaczonych dla zwierząt. Pies nie wypłucze przy pomocy wody jamy ustnej po myciu a fluor zawarty w pastach dla ludzi jest toksyczny. Mycie zębów powinno odbywać się przynajmniej dwa razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Najważniejsze jest to, aby powoli i cierpliwie przyzwyczajać psa, początkowo używając np. wilgotnego gazika z psią pastą.

Potem można wejść na wyższy szczebel, czyli użyć szczoteczki, która może być w postaci nakładki na palec. Jest to forma zdecydowanie najwygodniejsza. Są również pasty enzymatyczne, które wystarczy rozprowadzić na powierzchni zębów i również zapobiegają tworzeniu płytki i kamienia. Drugi sposób to gryzaki - suszone bądź wędzone uszy, łapki kurze, przysmaki z prasowanej skóry czy też plastikowe aromatyzowane gryzaki. Pies gryząc przysmak mechanicznie ściera płytkę nazębną dzięki czemu chroni zęby przed powstaniem kamienia.

Pies gryząc przysmak mechanicznie ściera płytkę nazębną dzięki czemu chroni zęby przed powstaniem kamienia

Przy doborze gryzaków należy upewnić się, że w składzie nie ma cukru. Musimy również pamiętać, aby z przysmakami „jadalnymi” uważać w przypadku psów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Trzeci sposób, to stosowanie specjalistycznej karmy weterynaryjne (diety weterynaryjne). Można także skorzystać z preparatów, które wystarczy dolać do wody i w prosty sposób zapobiec tworzeniu płytki. Niestety zdarzają się takie psiaki, które „smakowej” wody pić nie chcą.

Metoda, którą stosujemy powszechnie w gabinetach weterynaryjnych to usunięcie kamienia nazębnego, które odbywa się w narkozie przy pomocy piezodentu, czyli urządzenia takiego jakie jest stosowane u ludzi. Pies musi być do zabiegu znieczulony, aby można było to wykonać dokładnie - wyczyścić powierzchnie zewnętrzne i wewnętrzne zębów. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest dostosowywana indywidualnie, z podkreśleniem faktu że rasy miniaturowe (np. york, maltańczyk) wymagają tego typu zabiegów zdecydowanie częściej.

Co grozi naszemu pupilowi w przypadku zaniedbania jamy ustnej? Po pierwsze powstanie płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, który powoduje nieprzyjemny zapach. W miejscu odkładania kamienia nazębnego dochodzi do zapalenia dziąseł a to może prowadzić do ich zaniku, a w efekcie do parodontozy. W przypadku większych zaniedbań dochodzi do powstania nadżerek oraz ropnego zapalenia jamy ustnej, które jest bardzo bolesne dla zwierzęcia. Choroby przyzębia mogą mieć również negatywny skutek na ogólny stan organizmu. Bakterie z jamy ustnej mogą przenikać do krwiobiegu i działać negatywnie na narządy wewnętrzne (serce, nerki, wątroba). Zalecamy więc przeprowadzanie kontroli jamy ustnej psa na przykład przy corocznych szczepieniach u swojego lekarza weterynarii.

Magda Weidner

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.