Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Grzegorz Kończewski

Jak hodować krewetki? Jak stworzyć pierwsze krewetkarium? [PORADNIK]

Jak hodować krewetki? Jak stworzyć pierwsze krewetkarium? [PORADNIK] Fot. Waldemar Kołecki
Grzegorz Kończewski

Waldemar Kołecki, jeden z największych hodowców krewetek w Polsce i Europie, radzi, na co zwrócić uwagę podczas zakładania swojego pierwszego krewetkarium. Jak rozpocząć swoją przygodę z krewetkami?

Decyzja już zapadła. Jakie powinniśmy kupić krewetki?

Na początek zdecydowanie polecam skorupiaki z rodziny Neocaridina. Są to krewetki stosunkowo niedrogie i mniej wymagające, a więc dość łatwe w hodowli, a jednocześnie bardzo efektowne. Występują w wielu kolorach – są żółte, czerwone, zielone, niebieskie, brązowe, białe… Musimy jednak pamiętać, że krzyżują się między sobą, najlepiej więc, by każdy kolor trafił do oddzielnego akwarium.

No właśnie, akwarium to baza całego projektu, jakim jest nowo powstające krewetkarium...

Oczywiście. Dobierając akwarium powinniśmy mieć na uwadze planowane zakupy krewetek. Lepiej przecież, by się nie okazało, że jest za małe lub za duże. Jeśli chodzi o grubość szkła, to zalecam 4-6 mm. Może ktoś powie, że to za dużo, ale ja wolę czuć się bezpiecznie. Wymiary zbiornika dla krewetek nie są aż tak ważne - akwarium nie musi być wysokie, bo krewetka raczej przebywa na podłożu i innych elementach, na których może stanąć. Bardzo dobre będą więc zbiorniki o wysokości 23-30 cm, szerokości 30-70 cm, a głębokości 40-50 cm. Jeśli regał, na którym ma stanąć akwarium, nie ma pełnej półki, to ważne jest, by światło z dołu nie podświetlało nam podłoża, gdyż mogą wtedy wystąpić niepotrzebne skupiska np. cyjanobakterii.

Jeśli już planujemy od podstaw akwarium dla krewetek, to warto wziąć pod uwagę fakt, że te skorupiaki to istotki stadne – na początek więc na jeden litr wody powinna przypadać przynajmniej jedna sztuka. Mniejsze zagęszczenie może wywoływać u krewetek stres, który przejawiać się będzie brakiem apetytu i ciągłym chowaniem się, co w rezultacie może doprowadzić do śmierci.

W dalszej części artykułu m.in.

 • jakie powinno być oświetlenie w krewetkarium
 • jaką wodę uwielbiają krewetki
 • na co warto zwrócić uwagę przy wyborze podłoża
 • czym najlepiej karmić krewetki

 

Pozostało jeszcze 66% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grzegorz Kończewski

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.