Patryk Drabek

Jak jest ubrany zawodowy strażak? [ZDJĘCIA]

Jak jest ubrany zawodowy strażak? [ZDJĘCIA]
Patryk Drabek

Zawodowi strażacy narażają swoje zdrowie i życie podczas akcji ratowniczo-gaśniczych na terenie całego województwa śląskiego. Postanowiliśmy sprawdzić co mają na sobie podczas pożarów i wypadków drogowych, niezależnie od tego jaka jest temperatura.

Każdy strażak, zanim wyjedzie na akcję, musi ubrać się w odpowiedni sposób. Tajniki takiego specjalistycznego ubioru zdradza nam młodszy brygadier Arkadiusz Labocha, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Buty
Strażacy mają na wyposażeniu dwie pary specjalnego obuwia. Jedna para to skórzane buty, a druga -gumowe. Dlaczego specjalne? Skórzane buty mają w podeszwie metalową wkładkę, która zabezpiecza stopę przed przypadkowym przekłuciem, gdy strażak nadepnie na jakiś ostry element. To obuwie jest wyposażone także w specjalne noski, czyli metalową kapę zabezpieczającą palce przed uderzeniem (gdyby strażakowi spadło coś na stopy). Buty gumowe są tzw. obuwiem dielektrycznym, co oznacza, że możemy w nich wejść w strefę, w której może dojść do przebicia elektrycznego. Takie obuwie każdego roku jest sprawdzane i poddawane testom dielektrycznym.

Specjalne ubranie, czyli Nomex
To ubranie, w którym strażak wyjeżdża praktycznie do 100 proc. akcji ratowniczo-gaśniczych, w których bierze udział. To głównie specjalna kurtka i spodnie. Ubranie składa się z wielu warstw (m.in. tkanina zewnętrzna, wodoszczelna, niepalna membrana ochronna).

Ubranie żaroochronne
Stosowane w przypadku np. pożarów w obiektach przemysłowych, gdzie występują bardzo wysokie temperatury.

Ubranie gazoszczelne
Stosowane w sytuacji, gdy strażacy interweniują np. w związku z wyciekiem nieznanej substancji chemicznej.

Rękawice
Bardzo istotna dla strażaków jest chwytliwość, ponieważ pracują oni niezależnie od tego czy termometry pokazują 30 stopni na plusie czy też taką samą wartość, ale na minusie. Niezależnie od tego czy pada deszcz, czy śnieg. Strażak musi w tych rękawicach obsługiwać duże nożyce do cięcia karoserii samochodowych, ale także niewielkie urządzenia kontrolno-pomiarowe, by sprawdzić stopień zagrożenia wybuchem lub stężenie tlenku węgla w mieszkaniach.

Kominiarka niepalna
Nikogo nie zaskoczymy, pisząc, że strażak zakłada taką kominiarkę na głowę. Chroni ona kark, szyję, policzki i brodę strażaka. Pod taką kominiarkę zakłada się maskę (jeżeli strażak zakłada sprzęt ochrony oddechowej, a więc aparat powietrzny).

Hełm strażacki
Można powiedzieć, że to zwieńczenie całego strażackiego stroju. Hełm strażacki z przyłbicą, która chroni nas przed odpryskami w trakcie cięcia elementów metalowych czy też konstrukcji żelbetowych. Są również przyłbice, które chronią oczy strażaka przed dużym promieniowaniem świetlnym albo ostrym światłem. Z tyłu mamy natomiast kołnierz, który chroni kark przed wysoką temperaturą.

Podsumowanie
Ciężar takiego ubrania to około 3,5 kilograma. Do tego należy jednak doliczyć także aparat powietrzny, który jest bardzo często wykorzystywany w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Ciężar takiego aparatu oraz butli z powietrzem to około 11 kilogramów.

Czy poruszanie się w takim stroju jest trudne? - To tak jakbyśmy założyli garnitur, a później ubralibyśmy się w strój narciarski, czyli grube spodnie i grubą kurtkę, a pod spodem mieli lekką odzież termiczną. Wiadomo, że komfort naszych ruchów jest w takim przypadku zupełnie inny. Dobra kondycja jest niezbędna, ponieważ w takim stroju naprawdę można się spocić - podkreśla z uśmiechem młodszy brygadier Arkadiusz Labocha, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chorzowie.

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.