Jak minął ten rok w polskim górnictwie? Przypominamy najważniejsze fakty

Czytaj dalej
Michał Wroński

Jak minął ten rok w polskim górnictwie? Przypominamy najważniejsze fakty

Michał Wroński

W górnictwie wiele się w tym roku wydarzyło. Obserwowaliśmy burzliwe protesty, roszady kadrowe, dramatyczne akcje ratunkowe i karkołomne zabiegi o utrzymanie płynności finansowej spółek.

7 stycznia 2015
Ewa Kopacz ogłosiła rządowy program naprawczy dla Kompanii Węglowej. Zakładał on wygaszenie wydobycia w kopalniach: Bobrek-Centrum, Pokój, Sośnica-Makoszowy i Brzeszcze, a także odejście ze spółki ok. 5 tysięcy pracowników (część miała skorzystać z urlopów górniczych, inni z jednorazowych odpraw). W odpowiedzi na całym Śląsku rozlała się fala strajków. Ustały dopiero po podpisaniu 17 stycznia porozumienia, które gwarantowało, że żadna kopalnia nie zostanie zamknięta i że do 30 stycznia powstanie nowa Kompania Węglowa.

15 stycznia 2015
Wyrok w sprawie katastrofy w kopalni „Halemba” w Rudzie Śląskiej, która kosztowała życie 23 górników. Proces trwał ponad sześć lat. Sąd stwierdził, że w "Halembie" dochodziło do łamania przepisów bezpieczeństwa, ignorowania przekroczonych stężeń metanu i fałszowania dokumentacji. Były szef wentylacji usłyszał wyrok trzech lat bezwzględnego więzienia, zaś były dyrektor został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat. Odwołali się od wyroku. Apelacja będzie rozpatrzona w styczniu.

16 lutego 2015
Tego dnia skończyła się trwająca od marca 2007 era Jarosława Zagórowskiego na stanowisku prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Żaden inny prezes górniczego koncernu w Polsce nie utrzymał się tak długo. Zagórowski przetrwał niejeden górniczy protest. Ten ostatni rozpoczął się, gdy prezes zapowiedział wdrożenie programu oszczędnościowego i zwolnienie 9 związkowców z Budryka, którzy w styczniu zorganizowali tam strajk w geście solidarności z górnikami z Kompanii Węglowej.

18 kwietnia
Gigantyczny wstrząs w kopalni Wujek – Śląsk w Rudzie Śląskiej. Miał siłę 4,2 stopni w skali Richtera i był odczuwalny w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Na skutek wstrząsu 1050 metrów pod ziemią uwięzionych zostało dwóch górników. Ich poszukiwania trwały 59 dni. Akcja ratownicza została uznana za jedną z najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa. W jej trakcie wykonano z powierzchni ziemi specjalny odwiert, którym opuszczono specjalistyczny sprzęt kamerę oraz urządzenia nadawczo – nasłuchowe. Niestety górników nie udało się uratować. Zginęli z powodu braku powietrza.

29 czerwca 2015
W odpowiedzi na skargę lubelskiej Bogdanki Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznaje, że polityka cenowa Kompanii Węglowej nie jest praktyką naruszającą konkurencję. To kulminacyjny moment cenowej wojny między górniczymi spółkami, którą wywołała KW sprzedając węgiel po “promocyjnych” cenach.

6 października
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antysmogową. Pozwala ona samorządom wprowadzać normy jakości dla spalanych na danym terytorium paliw. W praktyce może to być narzędzie ograniczania spalania węgla.

19 października
Przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń oraz RSG (spółki celowej grupy Tauron) podpisali przedwstępną warunkową umowę sprzedaży “aktywów” kopalni Brzeszcze. W swój nowy nabytek koncern zamierza zainwestować 200 mln złotych i liczy, że w roku 2017 kopalnia zacznie przynosić zyski.

Michał Wroński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.