Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Jak odwołać się od decyzji ZUS-u, która jest niekorzystna

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banaś
Patrycja Wacławska

Jak odwołać się od decyzji ZUS-u, która jest niekorzystna

Patrycja Wacławska

Pamiętaj: ostatnie słowo nie musi należeć do ZUS-u - od decyzji można (i warto) się odwołać.

Decyzja wydana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie musi być ostateczna. Jeśli się z nią nie zgadzamy, możemy starać się podważyć jej treść. Z możliwości tej warto skorzystać na przykład wówczas, gdy na niczym spełzły nasze starania o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy albo wtedy, gdy przyznana nam emerytura jest niższa niż wynikało z naszych szacunków.

Są osoby, które w takiej sytuacji przyjmują, że z ZUS-em i tak nie uda się im wygrać i przechodzą nad - krzywdzącą w ich przekonaniu - decyzją do porządku dziennego. To poważny błąd! Ustawodawca dał klientom ZUS narzędzia odwoławcze, by mogli z nich korzystać, jeśli tylko mają poczucie, że zostali skrzywdzeni. Odwołanie nie wiąże się to bowiem ani z kosztami, ani z nadmiernym wysiłkiem. Nawet, jeśli odwołanie nic nie zmieni, zyskamy pewność, że zrobiliśmy wszystko, by bronić swoich racji. Często słyszymy od Czytelników, że odwoływać się nie warto, bowiem ZUS tak, czy inaczej postawi na swoim. Nie powinniśmy przyjmować takiego założenia! W ZUS-ie pracują ludzie, którym - jak każdemu z nas - zdarza się popełniać błędy. Odwołując się, zwiększamy szansę, że zostaną one wykryte i naprawione.

Jak więc odwołać się od decyzji? Przebieg procedury odwoławczej w różnych przypadkach jest różny. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że z uwagi na drogę odwoławczą decyzje ZUS dzielimy na cztery kategorie.

Po pierwsze: decyzje wydane na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS

W tej grupie mieszczą się przede wszystkim decyzje dotyczące przyznania renty. Odwołanie od takiej decyzji, wymaga przejścia następującej procedury:

1. Trzeba zaczekać na doręczenie orzeczenia wydawanego przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W praktyce orzecznicy zwykle wręczają egzemplarz orzeczenia już w dniu badania.

2. Jeśli osoba zainteresowana nie jest zadowolona z tego, co orzekł lekarz orzecznik ZUS, powinna wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej. Sprzeciw wnosi się za pośrednictwem ZUS. Na uczynienie tego jest 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia.

3. Kiedy zostanie wyznaczony termin badania przez komisję, ubezpieczony zostanie o tym powiadomiony.

4. W wyznaczonym terminie należy bezwzględnie stawić się przed komisją. Obecnie w każdym z województw komisja lekarska ma jedną siedzibę. Zanim stawimy się przed komisją, powinniśmy pamiętać, że istotnym argumentem, który może przekonać członków komisji do zmiany orzeczenia wydanego przez orzecznika ZUS, jest dodatkowa dokumentacja medyczna, której nie przedłożyliśmy orzecznikowi.

Pozostało jeszcze 64% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Patrycja Wacławska

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.