Agata Pustułka

Jak PO na Śląsku chce wygrać wybory samorządowe 2018

Jak PO na Śląsku chce wygrać wybory samorządowe 2018 Fot. Adam Mikosz
Agata Pustułka

Przed wyborami przedstawiamy najważniejsze partie. Dziś Platforma Obywatelska. Kandydaci na prezydentów dużych miast Koalicji Obywatelskiej to właściwie pewniacy, oprócz Katowic, mimo dobrej kampanii Jarosława Makowskiego. Najważniejszy jest jednak sejmik i przedłużenie władzy na kolejną trzecią kadencję.

Koalicja Obywatelska ma już jedną przewagę - prezent Platformie i Nowoczesnej zrobiło Prawo i Sprawiedliwość, wystawiając słabą listę do sejmiku. PO może pochwalić się natomiast katowicką „jedynką”. Z tego najbardziej prestiżowego okręgu wystartuje znany, szanowany i bardzo rozpoznawalny naukowiec, anglista prof. Tadeusz Sławek. Tym razem to on będzie lokomotywą, jak kiedyś prof. Ludgarda Buzek czy potem prof. Marian Zembala, który ma też w swoim CV sejmikowy epizod (potem został posłem z listy PO).

Reszta okręgów została obstawiona przez radnych, którzy wyróżnili się pracowitością bądź wpływami w partii. Z Zagłębia z pierwszego miejsca wystartuje lider PO, marszałek województwa Wojciech Saługa. Ciekawą opcją dla wyborców jest Katarzyna Stachowicz, która po wielu namowach będzie walczyć o wejście do sejmiku z czwartego miejsca. To była posłanka PO, która razem z „Dziennikiem Zachodnim” wywalczyła dla kobiet z genetycznym rakiem piersi (sama była chora) refundację profilaktycznej operacji.

Chociaż obecne sondaże dają zwycięstwo PiS - nawet w sejmiku śląskim, który do tej pory był bastionem PO - to partia ta przejmie władzę tylko wtedy, gdy parę mandatów dostanie ugrupowanie Pawła Kukiza. A to ostatnio dołuje we wszelkich notowaniach (te parlamentarne nie dają Kukizowi nawet szansy przejścia przez wyborczy próg). Stworzenie koalicji z SLD lub Śląską Partią Regionalną wydaje się niemożliwe, ale jak wiadomo, w polityce zdarzają się rzeczy, o których nie śniło się filozofom.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Agata Pustułka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.