Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Czytaj dalej
Mateusz Borda

Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Mateusz Borda

Jesteś na kwarantannie i czeka Cię pobranie wymazu do testu na obecność COVID-19? A może chcesz zrobić test z własnej woli? Niezależnie od tego, istnieje kilka podstawowych i prostych zasad, których należy się trzymać przed oraz w trakcie pobierana wymazu. To od ich przestrzegania zależy, czy wynik badania będzie wiarygodny.

Miejsce pobrania

W zależności, czy wymaz pobrany będzie w mobilnym punkcie typu „drivethru” czy w naszym domu, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad. Jeśli na wymaz jedziemy samochodem do punktu pobrań, a podejrzewamy u siebie zakażenie koronawirusem, pojedźmy tam sami, i nie zatrzymujmy się po drodze (np. na zakupy), aby nie narażać innych osób.

Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Jeśli nie mamy takiej możliwości, lub nasz stan zdrowia na to nie pozwala, możemy skorzystać z wymazobusa, którego wykwalifikowany i odpowiednio zabezpieczony w środki ochrony osobistej personel przeprowadzi pobranie w naszym domu. Przed jego przyjazdem, przygotujmy miejsce w którym wymaz zostanie pobrany.

Najlepszym rozwiązaniem jest korytarz - pracownicy wymazobusa nie będą musieli wchodzić głębiej do naszego mieszkania. Upewnijmy się także, że przejście jest odpowiednio szerokie i nic w nim nie zawadza. Jeśli posiadamy psa lub kota, zamknijmy go w innym pomieszczeniu na czas testu – widok obcego człowieka ubranego w szczelny skafander może wywołać niespodziewaną reakcję u zwierzęcia.
Przed przyjściem specjalistów przewietrzmy także mieszkanie. Dla własnego komfortu możemy przygotować krzesło, gdyż wymaz można pobrać również od pacjenta, znajdującego się w pozycji siedzącej.

Przed pobraniem wymazu

Te zasady powinniśmy stosować niezależnie, czy wymaz pobierany jest w punkcie pobrań, czy w domu. To od nich zależy skuteczność badania:

  1. Staraj się nie jeść i nie pić bezpośrednio przed badaniem- w sytuacji kiedy konieczny byłby wymaz z nosa i gardła jego wynik może zostać zafałszowany.
  2. Na krótko przed badaniem nie używaj płynu do płukania jamy ustnej czy sprayów odświeżających. Substancje w nich zawarte mogą wpłynąć na wynik badania.
  3. Nie stosuj aerozoli oraz innych medykamentów – co najmniej dwie godziny przed pobraniem wymazu nie używaj aerozoli do nosa lub gardła, nie rób inhalacji, nie płucz zatok. Jeśli masz katar – nie wydmuchuj nosa.
  4. Nie pal tytoniu bezpośrednio przed badaniem.
Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Sam moment pobrania wymazu trwa dosłownie kilka sekund. Pracownik ubrany w szczelny strój poprosi nas o ściągnięcie maseczki i specjalnym patyczkiem pobierze wymaz z nosogardła lub z nosa i gardła jednocześnie. Uczucie może być nieprzyjemne, jednak po kilku chwilach będzie już po wszystkim!

Po pobraniu wymazu

Po pobraniu wymazu, pobrana próbka zostanie zabezpieczona, opisana i przetransportowana do laboratorium, gdzie czeka ją seria skomplikowanych badań:

Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Wynik powinniśmy otrzymać w ciągu 48 godzin od badania: pozytywny, negatywny lub nierozstrzygający.
W pierwszym przypadku, prowadzący nas lekarz skieruje nas na dalsze leczenie (w zależności od objawów i stanu zdrowia). Jeśli wynik badania jest negatywny – oznacza to, że laboratorium nie wykryło obecności wirusa w badanym materiale. W przypadku braku objawów zostaniemy zdjęci z kwarantanny.
Jeśli wynik badania jest nierozstrzygający, badanie trzeba będzie powtórzyć. Wynik nierozstrzygający pojawia się wtedy, gdy diagnosta badający naszą próbkę nie mógł w 100% określić, czy koronawirus jest lub nie jest obecny w naszym organizmie. Może być to spowodowane m.in. złym przygotowaniem się do badania lub taką, a nie inna specyfiką przebiegu zakażenia w naszym indywidualnym przypadku.

Przestrzegając powyższych zasad maksymalizujemy szanse na otrzymanie rzetelnego wyniku testu. Stosujmy się do nich, jeśli czeka nas badanie.

Jak przygotować się do pobrania wymazu? Co robić przed badaniem na COVID-19?

Partnerem artykułu było Gyncentrum, które oprócz badań genetycznych na COVID-19, od lat z sukcesami zajmuje się także leczeniem niepłodności, diagnostyką prenatalną oraz badaniami genetycznymi. Więcej informacji o Gyncentrum i testach na COVID-19 znajdziecie na stronie www.gyncentrum.pl

Mateusz Borda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.