Jak przyszłość kampusu w Rybniku? Na razie tylko jedna uczelnia utworzyła nowy wydział

Czytaj dalej
Barbara Kubica

Jak przyszłość kampusu w Rybniku? Na razie tylko jedna uczelnia utworzyła nowy wydział

Barbara Kubica

Jak obiecywali, tak zrobili! Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach zdecydował się zostać w Rybniku i utworzył w tam swój nowy wydział. Właśnie rozpoczęła się rekrutacja na rok akademicki 2015/2016. Absolwenci szkół średnich już mogą logować się w specjalnym systemie rekrutacyjnym i ubiegać się o miejsce na nowych kierunkach kształcenia, których nie ma na żadnej innej uczelni w regionie.

- Zgodnie z zapowiedziami otrzymaliśmy pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kwestii utworzenia nowego wydziału, więc wszystkie kwestie formalne są już załatwione. Powstanie nowego wydziału jest już faktem. Ruszyliśmy nawet z naborem - mówi dr inż. Tomasz Zieliński, pełnomocnik rektora ds. tworzenia nowego wydziału uczelni w Rybniku.

Decyzja Uniwersytetu Ekonomicznego o pozostaniu w mieście ma ogromny wpływ na dalsze funkcjonowanie w Rybniku Zespołu Szkół Wyższych. Kompleks trzech uczelni powstał w latach 2000-2002 przy ulicy Rudzkiej. To było nowatorskie i jedyne w kraju takie rozwiązanie, gdzie trzy wyższe, państwowe uczelnie funkcjonowały w jednym miejscu. Swoich studentów na terenie kampusu w Rybniku kształciła bowiem obecna od wielu lat w mieście Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski oraz Uniwersytet Ekonomiczny. Każda uczelnia otrzymała nowoczesny budynek, który powstał z przekształcenia gmachów dawnego szpitala miejskiego. W kolejnych latach kształcący na kierunkach takich jak: historia, politologia, filozofia czy socjologia Uniwersytet Śląski miał jednak coraz większe problemy z naborem studentów. - Byłam drugim rocznikiem, który rozpoczął studia na UŚ w Rybniku. Korytarze zapełnione były wówczas żakami. Atmosfera była znakomita, a wykładowcy nie raz, nie dwa, podkreślali, że wolą wykładać u nas, niż w Katowicach. Chwalili wysoki poziom nauczania - mówi nam pani Basia, dziś absolwentka politologii. Ostatecznie w 2013 roku senat UŚ podjął decyzję o likwidacji ośrodka w Rybniku. - Zmusiły nas do tego przepisy, które wymagały stworzenia nowego wydziału - mówili wówczas dziekani uczelni.

Zmieniające się bowiem przepisy wymusiły na uczelniach, by w miejsce funkcjonujących w mniejszych miastach, poza ośrodkami macierzystymi ośrodki, centra dydaktyczne, czy ośrodki naukowe, przekształcać w osobne wydziały. I to kładło się cieniem na funkcjonowanie Zespołu Szkół Wyższych w Rybniku. Stworzenie nowego wydziału uczelni wymaga bowiem sporych środków finansowych, zainteresowania kandydatów na studentów i zaangażowania kadry naukowej. Akademia Ekonomiczna jest póki co jedyną, działającą w Rybniku uczelnią, która sobie z tym zadaniem poradziła.

Już wiadomo, że nowo utworzony wydział nosi nazwę "Wydział Biznesu, Finansów i Administracji". Jest piątym wydziałem Uniwersytetu Ekonomicznego i pierwszym, funkcjonującym poza kampusem uczelni w Katowicach. - Nabór studentów na wydział funkcjonujący w Rybniku, odbywa się w ten sam sposób, co na studia w Katowicach. Kandydaci muszą się zalogować w naszym systemie rekrutacyjnym i tam w toku uzupełniania poszczególnych rubryk, wskazuje który kierunek studiów go interesuje - mówi dr Zieliński.

A przypomnijmy, że w Rybniku kształcenie będzie się odbywało na kierunku finanse i rachunkowość (dwie specjalizacje: rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych). W czasie rozpoczynającego się latem naboru uczelnia przyjąć będzie mogła 200 studentów na studia dzienne oraz 100 na studia niestacjonarne. Kandydaci w systemie (dostęp do niego odbywa się poprzez stronę www uczelni) muszą się zalogować do 6 lipca.

Niestety wciąż nie wiadomo co z przyszłością Politechniki Śląskiej w Rybniku. Uczelnia już przed rokiem zadeklarowała, że stworzy nowy wydział, ale póki co nie wiadomo jednak na jakim kierunku miałby on kształcić studentów i czy nabór zostanie przeprowadzony już w tym roku. Przed rokiem rektor uczelni deklarował, że popularna "polibuda" nigdzie się z Rybnika nie wyprowadza. - Mam zapewniania od władz uczelni, że zostaną, a formalności związane z funkcjonowaniem wydziału załatwią jak najszybciej się da - mówi nam Piotr Kuczera, prezydent Rybnika.


Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.