Jak radzić sobie z alergią?

Czytaj dalej
NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Jak radzić sobie z alergią?

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Wiosna to szczególnie trudny czas dla alergików. Pyłki roślin coraz silniej uczulają, a wszystko przez to, że sezon pylenia roślin zaczyna się wcześniej i trwa zdecydowanie dłużej. Łzawiące oczy, duszności, katar sienny to tylko kilka dolegliwości, z którymi muszą mierzyć się osoby uczulone. Jak radzić sobie z alergią na pyłki? Podpowiadamy.

Czym jest alergia?

Alergie oznaczają, że masz nadwrażliwość na jakąś substancję, czyli na alergen. U osób zdrowych alergeny nie wywołują żadnych oznak choroby. U alergików pojawia się nadmierna, nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego. Alergia może wystąpić w każdym wieku.

Nie jest jasne, dlaczego niektórzy stają się uczuleni. Ryzyko wystąpienia alergii wzrasta u osób, u których w rodzinie były jej przypadki. Alergii nie można zapobiec. Możliwe jest jednak złagodzenie objawów za pomocą leków i przez unikanie kontaktu z alergenem.

Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że alergia dotyka prawie połowę populacji Polaków. Alergia może być też bezpośrednią przyczyną astmy.

Jak radzić sobie z alergią?

Objawy alergii

Najbardziej charakterystycznymi objawami alergii na pyłki są:

Objawy alergii na pyłki są podobne do przeziębienia. Ale w przypadku przeziębienia często pojawia się również ból gardła, gorączka i żółta, gęsta wydzielina z nosa. Symptomy alergii mogą zmieniać się z dnia na dzień i trwać dłużej niż przeziębienie. Mogą się też nasilać w zależności od rodzajów pyłków i Twojej wrażliwości na nie.

Ważne! Osoby uczulone na alergeny pyłków drzew mogą być narażone na nietolerancję niektórych owoców, warzyw, co jest następstwem reakcji krzyżowych pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi. Z tego powodu warto obserwować reakcję organizmu i konsultować wszystkie niepokojące objawy ze specjalistami z zakresu alergologii.

Zapobiegaj objawom alergii

Podstawą profilaktyki jest unikanie kontaktu z alergenem. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo pyłki rozprzestrzeniają się z wiatrem. Poznaj metody ograniczania stężenia alergenu w otoczeniu:

Pamiętaj! Dym tytoniowy zaostrza objawy alergii. Nie pal i unikaj przebywania w zadymionym środowisku.

Jak radzić sobie z alergią?

Kiedy i gdzie szukać pomocy?

Zdecydowana większość osób, która ma alergie na pyłki, nie musi szukać pomocy lekarza. Zwykle leki dostępne bez recepty łagodzą objawy uczulenia. Jeśli jednak potrzebujesz pomocy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu (podstawowej opieki zdrowotnej), który da Ci skierowanie do specjalisty – alergologa.

Skontaktuj się z lekarzem, jeśli:

Jak wyglądają testy na alergię?

Objawy alergii na pyłki są w większości łatwe do rozpoznania. Najczęściej nie musisz wykonywać testu alergicznego, aby wiedzieć, co spowodowało problem. Dla pewności umów się na konsultacje ze specjalistą. Alergolog może skierować Cię na test. Rodzaj zastosowanego testu zależy od tego, co lekarz chce zbadać. Może to być badanie krwi lub test skórny. Obie metody badania mierzą, czy masz przeciwciała alergiczne, i dają równie bezpieczne wyniki.

Jak znaleźć alergologa?

Skorzystaj z wyszukiwarki, by znaleźć alergologa blisko Twojego domu.

NFZ Śląski Oddział Wojewódzki w Katowicach

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.