Jak się zmieniły rybnickie ulice? Zobaczcie zdjęcia sprzed lat i dzisiejsze [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Barbara Kubica

Jak się zmieniły rybnickie ulice? Zobaczcie zdjęcia sprzed lat i dzisiejsze [AKTYWNE ZDJĘCIA]

Barbara Kubica

Gwałtowny rozwój przemysłu na Śląsku w XIX wieku, sprawił, że Rybnik, który w roku 1861 liczył sobie zaledwie 3169 mieszkańców, zaczął się gwałtownie rozwijać. Budowano nie tylko drogi czy chałupy pokryte jeszcze strzechą, ale coraz liczniej wznoszono okazałe, bogato zdobione kamienice. Na drogach wysypanych ziemią nie jeździły już furmanki, a w ich miejsce na brukowanych ścieżkach pojawiały się pierwsze mercedesy.

Liczne kamienice mieszczańskie w dzielnicy Śródmieście, szczególnie w okolicach Rynku, a także przy ulicach Kościuszki, Powstańców, Łony i Hallera, pochodzące głównie z XIX i pierwszych dziesięcioleci XX w., reprezentujące charakterystyczne dla tego okresu style: neoklasycystyczny, historyczny, eklektyczny, także z elementami secesji oraz wczesnomodernistyczny.

Piękne budynki powstawały lawinowo, wraz z napływem ludności i rozwojem miasta. I tak na przykład w okazała kamienicy ulicy Rynek 15 mieszcząca dawnej aptekę, zbudowana została pod koniec XVIII lub na początku XIX w. Kamienica pod adresem Rynek 1, zbudowana została na początku XIX w., a przebudowano ją w stylu neoklasycystyczno - modernistycznym w 1925 r.

W przypadku kamienicy przy ulicy Rynek 13 zbudowanej w II poł. XIX wieku w stylu pałacowym o bogato dekorowanej fasadzie. Zwracają uwagę stiukowe fryzy, obramienia okien, neorenesansowy wykusz w centralnej osi budynku oraz balustradowa attyka. Architektura budynku w pewnym stopniu nawiązuje do włoskich renesansowych pałaców.
Do dnia dzisiejszego wielu ulicom w Śródmieściu uroku nadają gmachy dawnych hoteli.

Eklektyczno-secesyjny budynek dawnego hotelu Śląski Dwór (Schlesischer Hof), znajdujący się na rogu ulic Raciborskiej i Hallera oraz dwa, wzniesione w identycznym stylu, budynki mieszkalne przylegające do niego do strony ul. Hallera i choć są dziś w fatalnym stanie technicznym, to wciąż przypominają o latach świetności Rybnika. Zachwycają także neobarokowe detale fasady dawnego hotelu Świerklaniec, wzniesionego u schyłku XIX w. w stylu neobarokowym na miejscu najstarszej rybnickiej karczmy o tej samej nazwie.

Jak dziś wyglądają najstarsze ulice w mieście? Sprawdźcie jak zmieniał się Rybnik.

Widok na ul. Sobieskiego

Ul. Powstańców Śląskich. Widok na Bazylikę św.Antoniego

Ulica Kościelna, zdjęcie wykonane z Rynku

Barbara Kubica

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.