Jak uczcić 800 lat Raciborza? Paradą króla?

Czytaj dalej
Fot. Franciszek Jasny
Aleksander Król

Jak uczcić 800 lat Raciborza? Paradą króla?

Aleksander Król

Gotowa jest już uchwała by 2017 rok ogłosić “Rokiem Obchodów 800 lat nadania praw miejskich Raciborza”. Jak uczcić to promowane przez Dziennik Zachodni wydarzenie? Paradą króla Jana III Sobieskiego, taką jak w 1961 roku. Prezentujemy niepublikowane dotąd nigdzie archiwalne zdjęcia Franciszka Jasnego, fotografa z Raciborza.

W przyszłym roku Racibórz będzie świętował 800-lat nadania praw miejskich. Jak uczcić tak doniosły jubileusz? W przeszłości, podczas najważniejszych świąt miasta, w Raciborzu "pojawiał się" król Jan III Sobieski. Paradę wojsk królewskich podziwialiśmy z okazji 900-lecia grodu Racibórz w 2008 roku. A "armia Sobieskiego" prawdopodobnie po raz pierwszy maszerowała przez miasto dokładnie 55 lat temu, w 1961 roku, co na swoich fotografiach uwiecznił Franciszek Jasny. Czy w przyszłym roku znów zobaczymy wojska króla Jana?

- Zastanawiamy się jak uczcić 800 lat. Nie wiem, czy zdecydujemy się znów na paradę. Może poprosimy o pomysły mieszkańców? - mówi nam Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. - Póki co, przygotowana jest już uchwała, by 2017 rok ogłosić “Rokiem obchodów 800 lat nadania praw miejskich Raciborza” - zdradza nam Mirosław Lenk.

O okrągłym jubileuszu, za pośrednictwem naszych łamów, przypomniał miastu artysta-fotografik Bolesław Stachow, który zwrócił uwagę na datę 1217 na budynku straży miejskiej przy ulicy Batorego. Jego zdaniem parada wojsk króla Jana III Sobieskiego z okazji 800 lat byłaby odpowiednia.

- Pierwsza prawdopodobnie odbyła się dokładnie w 1961 roku, co udokumentował Franciszek Jasny. To było wielkie wydarzenie. Sprowadzono wielu odtwórców. W pochodzie maszerowała husaria, różne wojska, damy dworu, a przed królem wygłupiały się klauny - opisuje Stachow, pokazując archiwalne kadry, odnalezione na kliszach powierzonych mu przez rodzinę Jasnego.

Aleksander Król

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.