Jak walczyć ze smogiem – akcja wymiany pieców

Jak walczyć ze smogiem – akcja wymiany pieców

Z roku na rok pojawia się coraz więcej inicjatyw mających na celu ograniczenie zagrożeń związanych ze smogiem. W Łodzi drugi rok z rzędu trwać będzie akcja wymiany starych pieców i instalacji grzewczych na bardziej nowoczesne, emitujące mniej zanieczyszczeń.

Od 19 lutego 2018 r. mieszkańcy Łodzi będą mogli wnioskować o dofinansowanie kosztów wymiany starych pieców na nowe. W tym roku na dotacje do inwestycji, które mają ograniczyć smog w mieście, przeznaczono 4 mln zł. Początkowo kwota ta miała być o milion mniejsza, ale wstępne rozeznanie świadczące o dużym zainteresowaniu akcją sprawiło, że magistrat dołożył czwarty milion.

Ponadto, aby zachęcić do skorzystania ze wsparcia, uproszczono wzór wniosku o dofinansowanie. Wniosek zawiera obecnie jedynie imię i nazwisko, lokalizację, stan prawny nieruchomości oraz rodzaj zmiany systemu ogrzewania. Jak podkreślają urzędnicy odpowiedzialni za przebieg akcji, kolejność zgłoszeń nie będzie decydująca - po zakończeniu naboru aplikacji, zostaną one rozpatrzone przez specjalną komisję.

Wnioski można będzie składać o do 31 marca. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców. Każdy zainteresowany może złożyć wniosek o dotację sięgającą 80 procent kosztów wymiany pieca lub przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania albo sieci gazowej.

Na co konkretnie można dostać pieniądze i w jakiej wysokości?

•Do 1.800 zł na podłączenie do sieci gazowej
•Do 5.000 zł na zakup kotła gazowego
•Do 5.000 zł na zakup pieców lub ogrzewaczy akumulacyjnych
•Do 5.000 zł na zakup kotła elektrycznego CO
•Do 5.000 zł na zakup kotła spełniającego wymogi V (najwyższej) klasy
•Do 10.000 złotych na budowę węzła cieplnego oraz podłączenia do sieci cieplnej
•Do 50.000 złotych na wykonanie podłączenia do sieci gazowej lub cieplnej wraz z budową kotłowni czy węzła cieplnego.

Wnioski będzie można pobrać i złożyć w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa UMŁ przy al. Piłsudskiego 100 oraz we wszystkich dawnych delegaturach dzielnicowych. Druki można także pobrać ze strony internetowej www.lodz.pl/smog
Podpisanie pierwszych umów planowane jest na przełomie kwietnia i maja. Inwestycja powinna zostać zakończona i rozliczona do 30 listopada br.

Akcja wymiany pieców i sieci grzewczej cieszy się coraz większym zainteresowaniem łodzian. Przewiduje się, że liczba zgłoszeń do tegorocznego programu przekroczy ponad tysiąc chętnych, co oznacza, że setki pieców węglowych przestaną zatruwać powietrze w naszym mieście.

W minionym roku władze Łodzi przeznaczyły na walkę ze smogiem 3 mln zł. Łącznie złożono wnioski na 2 mln zł, jednak część mieszkańców wycofała się m.in. ze względu na zbyt krótki termin na realizację inwestycji i wykorzystano tylko 1,4 mln zł. Ostatecznie łódzki magistrat podpisał 166 umów dotacyjnych - w tym 22 ze wspólnotami i 144 z najemcami mieszkań komunalnych i wspólnotowych oraz właścicielami domków jednorodzinnych. W efekcie zlikwidowano ponad 700 przestarzałych palenisk.

Projekt "Jak wygrać z łódzkim smogiem" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 193 971 zł, kwota dotacji 172 634 zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.