Jak walczyć ze smogiem – korzyści z wymiany pieca

Czytaj dalej

Jak walczyć ze smogiem – korzyści z wymiany pieca

Stare piece, tzw. kopciuchy, w których można palić tak naprawdę wszystkim, a nie tylko węglem czy drewnem, szkodzą naszemu zdrowiu i zanieczyszczają środowisko naturalne.

Jednak korzyści z wymiany pieca na bardziej nowoczesny nie ograniczają się tylko do poprawy jakości powietrza w naszym domu i wokół niego.

Nowoczesny piec oznacza także mniej zabrudzeń z węglowego pyłu, mniej żmudnych i brudzących czynności związanych z obsługą pieca (gdyż obsługa jest z reguły bardziej automatyczna) i mniejsze ryzyko awarii.
Jaki kocioł grzewczy powinniśmy wybrać, decydując się na pożegnanie z kopciuchem?

Kocioł gazowy to rozwiązanie najbardziej czyste i ekologiczne, dodatkowo nie wymagające uciążliwej obsługi. Wadą tego rozwiązania jest dość wysoka cena paliwa, w przypadku dużych powierzchni przekraczająca tysiąc złotych miesięcznie w sezonie grzewczym. Problemem może być też oczywiście brak sieci gazowej w najbliższej okolicy naszego domu. Ceny kotłów gazowych rozpoczynają się od około 2000 zł.

Z kolei piece elektryczne, chociaż czyste i niekłopotliwe w obsłudze, jednak pobierają duże ilości energii i są najdroższe w eksploatacji. Rząd co prawda próbował ostatnio skłonić dostawców energii do obniżenia taryfy nocnej, aby w ten sposób zachęcić do ogrzewania prądem, ale nie słychać, aby była to próba i zachęta udana.

Energii elektrycznej wymagają również urządzenia grzewcze czerpiące moc z odnawialnych źródeł energii, takie jak na przykład pompy ciepła. Pozyskują one energię skumulowaną w gruncie, wodzie lub powietrzu. Pompy ciepła uzyskują największe skuteczności energetyczne w połączeniu z ogrzewaniem niskotemperaturowym (ogrzewanie podłogowe). Cena najtańszej pompy ciepła wynosi około 30.000 zł, więc nie jest to inwestycja dla osób z chudym budżetem.

Pozostają zatem nowoczesne kotły na paliwa stałe (np. ekogroszek, miał węglowy) i biomasę (opał pochodzenia roślinnego, np. ziarna zbóż, słoma, pellety, brykiet drewniany, wierzba energetyczna), które są najtańsze w eksploatacji i naprawdę godne polecenia. Stopień ich ekologiczności jest różny, w zależności od rodzaju paliwa.

Węgiel jest mniej ekologiczny, natomiast biomasę uważa się za neutralną dla środowiska, gdyż podczas jej spalania do atmosfery dostaje się tyle dwutlenku węgla, ile rośliny pochłaniały podczas swojego wzrostu.

Ceny kotłów na biomasę rozpoczynają się od 1500 zł, zaś tych na ekogroszek – od 5000 zł. Do wszystkich tych cen należy jeszcze oczywiście doliczyć koszty montażu i remontu domowej sieci c.o. oraz demontażu starego pieca.

Pod względem konstrukcyjnym kotły na paliwo stałe dzielą się na kotły ze spalaniem górnym i dolnym.

Kotły ze spalaniem górnym są najtańszymi i najpopularniejszymi urządzeniami na paliwa stałe. W czasie spalania powietrze jest doprowadzone do całej objętości paliwa. Wydłużenie tego procesu uzyskuje się przez ograniczenie ciągu kominowego za pomocą regulatora.

W takich kotłach temperatura spalin jest wysoka, dzięki czemu nie ma problemu z ciągiem kominowym – jest on zawsze wystarczający. Nie ma też ryzyka powstawania skroplin, nie trzeba więc stosować wkładów kominowych ze stali kwasoodpornej.

W spalinach opuszczających kocioł znajduje się jednak dużo niespalonego węgla, co znacznie obniża sprawność kotła. Z tego powodu kotły ze spalaniem górnym bardziej spełniają swoją rolę jako kotły węglowe niż piece do spalania drewna.

Kotły ze spalaniem dolnym osiągają dużo wyższą sprawność przy spalaniu drewna niż kotły ze spalaniem górnym. Spalanie odbywa się w pobliżu tylnej ściany komory spalania lub w komorze spalania znajdującej się w tylnej części komory zasypowej, w miejscu doprowadzania powietrza, ale system doprowadzenia powietrza wtórnego do komory spalania jest już bardziej rozwinięty.

Następnie spaliny przepływają do drugiego ciągu spalinowego, gdzie są dopalane. W efekcie kotły te wyróżniają się wysoką sprawnością. Kotły z dolnym spalaniem mają ruchomy lub stały ruszt.

Trzeba jednak dodać, że tego rodzaju piece wymagają obsługi i częstego czyszczenia oraz miejsca na składowanie paliwa.

Projekt "Jak wygrać z łódzkim smogiem" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 193 971 zł, kwota dotacji 172 634 zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.