Jak walczyć ze smogiem – modernizacja c.o. i termomodernizacja budynków

Czytaj dalej

Jak walczyć ze smogiem – modernizacja c.o. i termomodernizacja budynków

Jak już informowaliśmy w poprzednim odcinku naszego cyklu, od 19 lutego br. mieszkańcy Łodzi będą mogli wnioskować o dofinansowanie kosztów wymiany starych pieców na nowe. W tym roku na dotacje do inwestycji, które mają ograniczyć smog w mieście, przeznaczono 4 mln zł.

Wnioski można będzie składać do 31 marca. Dotyczy to zarówno osób indywidualnych, jak i wspólnot mieszkaniowych oraz przedsiębiorców. Każdy zainteresowany może złożyć wniosek o dotację sięgającą 80 procent kosztów wymiany pieca lub przyłączenia do sieci centralnego ogrzewania albo sieci gazowej.

Walka ze smogiem to jednak nie tylko wymiana starych pieców na nowe przez indywidualnych mieszkańców czy przez wspólnoty. Równie ważny będzie ekologiczny efekt rewitalizacji śródmieścia Łodzi, o czym mówi się znacznie mniej.

Dobry efekt antysmogowy przyniesie rewitalizacja ośmiu kwartałów śródmieścia, który już się rozpoczął i zakończy w 2022 roku. - Dzięki współpracy z firmą Veolia i wspólnej koordynacji remontów, do sieci cieplnej zostanie tam podłączonych 57 nieruchomości, czyli łącznie około 140 budynków. To z kolei oznacza pozbycie się około 1800-1900 pieców, w większości starych, o bardzo złych parametrach.

Jeśli dodamy do tego rewitalizację Księżego Młyna, czyli kolejne 25 budynków, a także sześć budynków odnawianych przez Łódzką Spółę Infrastrukturalną – efekt w postaci mniejszego zanieczyszczenia powietrza będzie lokalnie bardzo odczuwalny. Warto także przypomnieć, że już zrealizowane inwestycje w ramach projektu Mia100 Kamienic pozwoliły na pozbycie się ponad 800 pieców węglowych.

Inny aspekt walki ze smogiem polega na termomodernizacji budynków publicznych. Do tej pory Łódź wyremontowała łącznie 87 szkół i przedszkoli za ponad 112 milionów złotych. W latach 2018-2020 zaplanowano remont kolejnych 70 placówek oświatowych. Ich kosztorys opiewa na 93 miliony złotych, z czego kwota dofinansowania z Unii Europejskiej wyniesie blisko 52 miliony złotych.

Remont każdej placówki oznacza m.in. wymianę instalacji centralnego ogrzewania na nowe, łącznie z wymianą grzejników., a także ocieplenie ścian zewnętrznych i wymianę okien.

Inwestycje te przyczynią się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię, co przełoży się na obniżenie zużycia paliw konwencjonalnych i w konsekwencji spowoduje ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza.

Projekt "Jak wygrać z łódzkim smogiem" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 193 971 zł, kwota dotacji 172 634 zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.