Jak walczyć ze smogiem – najbardziej dotknięte smogiem kraje świata

Jak walczyć ze smogiem – najbardziej dotknięte smogiem kraje świata

W poprzednim odcinku naszego cyklu o zanieczyszczeniach atmosfery skupiliśmy się na Chinach – ogromnym kraju, którego najbardziej zaludniona część była przez większą część roku spowita smogiem. Tak było i tak jest, chociaż obecnie w mniejszym stopniu dotyczy to Pekinu i 27 innych miast, gdzie wprowadzone przez władze restrykcje odniosły pewien pozytywny skutek.

Przykładowo w stolicy ogólny poziom zatrucia powietrza spadł o ponad 50 proc. To skutek wyprowadzania fabryk przemysłu ciężkiego poza metropolie, zmniejszenia liczby pieców opalanych węglem i ograniczeń w ruchu samochodowym.

Jak jednak podkreślają ekolodzy, do czystego powietrza nad wielkim chińskimi miastami jeszcze bardzo daleko. Na przykład w prowincji Hebei, gdzie przeniesiono huty i elektrownie cieplne z Pekinu, miasta nadal toną w szarej, toksycznej mgle.

Paradoksalnie, walkę ze smogiem ułatwia Chińczykom centralnie zarządzana gospodarka, szybko reagująca na administracyjne bodźce.

O smogu w Chinach słyszeli prawie wszyscy, ale mało kto wie, że jednymi z najbardziej zanieczyszczonych miast świata są irańskie Zabol i Ahwaz.

Ich mieszkańcy cierpią nie tylko z powodu natężenia zanieczyszczeń przemysłowych, ale także z powodu pustynnienia całego regionu, spowodowanego rabunkową gospodarką wodną. Smog pojawia się także okresowo w Teheranie, zmuszając władze do zamykania szkół.

Do krajów z największymi problemami dotyczącymi powietrza należą również Indie. Smog w Indiach to właściwie temat na odrębny artykuł. Dość powiedzieć, że w listopadzie ubiegłego roku smog w 20-milionowym Delhi był tak duży, że na kilka dni zamknięto wszystkie szkoły.

Służby medyczne porównywały wyjście z domu do dziennego wypalenia kilkudziesięciu papierosów. Testy wykonane przez Greenpeace wykazały, że szczególnie szkodliwy pył PM2,5 osiągnął w indyjskiej stolicy poziom 710 mikrogramów na metr sześcienny, jedenastokrotnie przekraczając normy Światowej Organizacji Zdrowia.

Oprócz wspomnianych Chin, Indii i Iranu do najbardziej zagrożonych smogiem krajów świata zalicza się również: Pakistan, Arabię Saudyjską, Nigerię, Egipt i Kamerun.

W Europie – niestety – prym w tej kategorii wiedzie Polska, choć trzeba przyznać,że stężenia szkodliwych pyłów w dużych miastach Polski są daleko niższe od stanu powietrza w wielkich metropoliach Azji. Jak na europejską miarę są one jednak na tyle wysokie, że powinny skłaniać rządzących do odejścia od obowiązującej doktryny gospodarki opartej na węglu.

Projekt "Jak wygrać z łódzkim smogiem" dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi

Koszt całkowity projektu 193 971 zł, kwota dotacji 172 634 zł.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.