Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy?

Czytaj dalej
Fot. 123rf
oprac. Aleksandra Bulaczek

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne, by chronić oczy?

oprac. Aleksandra Bulaczek

Piękna, słoneczna pogoda w pełni. Warto więc chronić nasz wzrok przeciwsłonecznymi okularami. Jednak wielu z nas przy wyborze takich okularów kieruje się tylko ich stylistyką. A to błąd!

Nasze oczy codziennie narażone są na działanie szkodliwych promieni UV. Zwłaszcza w słoneczne dni. By w przyszłości uniknąć chorób oczu powinniśmy chronić je zakładając tylko bezpieczne okulary przeciwsłoneczne.

Jeśli nosimy okulary przyciemnione, bez filtra w przyszłości możemy mieć kłopoty ze wzrokiem. Skutki działania szkodliwych promieni UV na nasze oczy odczuwalne są po wielu latach. Nie jest to bowiem reakcja natychmiastowa. Okulary przeciwsłoneczne z niepewnego źródła, które nie mają odpowiedniego filtra jeszcze gorzej działają na wzrok, niż gdybyśmy w ogóle ich nie mieli!

W bardzo niskiej cenie nie kupisz okularów przeciwsłonecznych chroniących oczy

Źrenice rozszerzają się, bo słońce nas nie razi, ale brak filtra sprawia, że więcej szkodliwego promieniowania trafia do oczu. Przy intensywnym działaniu szkodliwego promieniowania może wystąpić zapalenie spojówek, pieczenie oczu, światłowstręt. Jeśli chodzi o skutki, które przychodzą z czasem i są wynikiem kumulowania się promieniowania, wymienić należy: tłuszczyk, skrzydlik, niektóre rodzaje zaćmy, AMD zwyrodnienie plamki związane z wiekiem. W wyniku tych chorób może dojść do częściowej lub nawet całkowitej utraty wzroku.

Wybieramy okulary przeciwsłoneczne

No dobrze, a jakie zatem powinny być „dobre” okulary przeciwsłoneczne?

By nasz wzrok był w pelni chroniony przed promieniami UVA i UVB, potrzebujemy okularów wyposażonych w odpowiednio przyciemnione soczewki okularowe z filtrem co najmniej 400. W letnie dni bardzo często spotykamy kramiki pełne przeciwsłonecznych okularów, na których widnieje naklejka „filtr UV”. Niestety jest to tylko chwyt marketingowy, bowiem naprawdę dobre okulary, z odpowiednimi szkłami nie mogą kosztować 10 czy 20 zł. W tak niskich cenach nie można po prostu kupić żadnej soczewki okularowej gwarantującej zdrowie dla naszych oczu, czyli takiej, która skutecznie zatrzymujące oba typy promieniowania: UVA i UVB. Dlatego też najlepiej kupować okulary przeciwsłoneczne w salonie optycznym, w którym specjalista zna się na jakości soczewek i ich doborze.

Okulary zakupione w salonie optycznym nie są tanią alternatywą dla tych, zakupionych na miejskim bazarze czy nadmorskim deptaku. Mamy jednak gwarancję, że skutecznie ochronią nasz wzrok.

Co więcej, optyk zapyta nas, do czego konkretnie służyć nam będą okulary, do jakiej aktywności. Dla kierowcy odradzi np. szkła najciemniej barwione. Dzięki tylko zadbamy nie tylko o swoje zdrowie, ale i... bezpieczeństwo.

oprac. Aleksandra Bulaczek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.