Magdalena Kmita-Kulesza

Jak zaaranżować mały balkon? Wybieramy rośliny balkonowe łatwe w uprawie

Aranżacja małego balkonu Fot. Dzień Dobry TVN/x-news Nawet mały balkon w bloku może być pięknym letni pokojem, namiastką ogrodu i przedłużeniem mieszkania w ciepłych miesiącach.
Magdalena Kmita-Kulesza

Aranżacja balkonu, szczególnie tego małego w bloku, to spore wyzwanie, ale warto się go podjąć, by móc spędzać jak najwięcej czasu na powietrzu.

Idealnym pomysłem na dekorację małego balkonu są różnego rodzaju pnącza, które można uprawiać w pojemnikach. Przed posadzeniem ich w donicy powinniśmy jednak postarać się o stelaż, na którym rośliny będą się piąć.

Stelaż możemy wykonać sami. Wystarczą patyki np. z leszczyny albo kupione za kilka złotych tyczki bambusowe. Do połączenia elementów najlepiej wybrać sznurek konopny, ponieważ wtopi się on kolorystycznie w konstrukcję. Gdy mamy już stelaż, czas na pnącza. Można zdecydować się na popularny bluszcz, który świetnie pasuje do innych roślin. Maja Popielarska poleca też przywarkę japońską, hortensję pnącą oraz powojniki, które pięknie kwitną.

Miłośniczka ogrodnictwa podpowiada również, jak stworzyć na balkonie ogródek dla zabieganych. Obsadzając go sukulentami, takimi jak: rojniki i rozchodniki, wystarczy podlewać go jedynie raz na dwa tygodnie.

Warto zadbać o to, by nasz mały balkon był nie tylko ładny, ale i funkcjonalny. Dlatego wybierajmy praktyczne meble i sprzęty.

Niestety spędzanie czasu na balkonie miewa też minus – kąsające nas komary. Wtedy z pomocą przyjdą rośliny, które warto mieć, bo wydzielają olejki eteryczne, których nie znoszą komary. To na przykład rozmaryn, lawenda, geranium (tzw. anginka).

Aranżacja małego balkonu
Dzień Dobry TVN/x-news Nawet mały balkon w bloku może być pięknym letni pokojem, namiastką ogrodu i przedłużeniem mieszkania w ciepłych miesiącach.
Magdalena Kmita-Kulesza

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.